Przewodnik Jelenia Góra

Dolny Śląsk, mimo iż bardzo często kojarzony jest przez wielu z nas z szarymi i niezbyt atrakcyjnymi miejscowościami, skrywa w sobie mnóstwo miejsc, których odwiedzenie może okazać się naprawdę fascynującym przeżyciem. Jednym z miast, które administracyjnie również należy do województwa dolnośląskiego jest Jelenie Góra. Od strony przynależności administracyjnej miasto to pełni bardzo ważne funkcję. Jest między innymi siedzibą Powiatu Jeleniogórskiego, również siedzibą Zarządu Krajobrazowego Parku Narodowego, pełni również funkcję polskiej stolicy Euroregionu Nysa. Jelenia góra położona jest na północnych terenach Kotliny Jeleniogórskiej. Otoczenie miasta stanowią przepiękne wzniesienia i pasma Gór Izerskich oraz pogórza Izerskiego os strony zachodniej, Gór Kaczawskich od strony północnej, a także Karkonoszy po stronie południowej. Miasto usytuowane jest nad rzeką Bóbr, od której miejsca zbiegu z rzeką Kamienną na wschód w odległości około 1 kilometra znajduje się centrum Jeleniej Góry.

                    Miasto Jelnia Góra uchodzi za stosunkowe młode. Po raz pierwszy pojawiło się ono bowiem na mapie w okresie około XVI wieku. Jelenia Góra związana jest z pewnymi legendami. Legendy te podają, że miejscowość założona została przez Bolesława Krzywoustego. Kiedyś Jelenia Góra była z pewnością jedną z tych miejscowości, w której zamieszkiwało wiele osób i która przeżywała ciągły dosyć prężny rozwój. Obecnie charakter tego dolnośląskiego miasta uległ pewnym zmianom. Dziś wielu mieszkańców Jeleniej Góry postanawia przeprowadzić się do większych miejscowości (na przykład Wrocławia bądź też Warszawy) w poszukiwaniu nowych miejsc pracy i perspektyw na lepsze życie. W Jeleniej Górze widać wyraźne zmiany wywołane sektorem turystycznym. Okres ostatnich lat dokonał wielu transformacji czyniąc tą miejscowość w chwili obecnej coraz bardziej stricte turystyczno-wypoczynkową. Jelenia Góra oferuje przyjeżdżającym do niej turystów z pewnością całe mnóstwo atrakcji. Pierwszym, niezaprzeczalnym walorem turystycznym, który w dużym stopniu wpływa na atrakcyjność tego miasta, jest oczywiście jego położenie.

                   Jelenia Góra to jednak także ogrom obiektów i budowli o wartości zabytkowej. Mówiąc o zabytkach Jeleniej Góry nie sposób nie wspomnieć oczywiście o Ratuszu, który wzniesiony został w latach 40stych XVIII wieku i przedstawia budowlę typowo klasycystyczną. Kolejnym elementem stanowiącym pewnego rodzaju symbol Jeleniej Góry jest fontanna z posągiem Neptuna, która mówi o wodzie a także szerokich kontaktach handlowych tego miasta z praktycznie całym światem. Fontanna jest przykładem sztuki barokowej i pochodzi z okresu XVIII wieku. Największą świątynią na terenie całej Jeleniej Góry jest kościół Podwyższenia Krzyża Świętego i jest to budowla z cyklu z tych, której zobaczenie będąc w tym mieście jest po prostu obowiązkowe. Mówiąc o tej świątyni jako o największej na myśl powinien przyjść nam kościół, w którym znajduje się ponad 4 tysiące miejsc siedzących i drugie tyle miejsc stojących. Ogromne rozmiary tej świątyni to jednak nie jedyny element, jaki robi tak niesamowite wrażenie. To także przepiękne architektura wnętrz i wspaniałe otoczenie utworzone przez park, w którym znajduje się 19 kaplic powstających stopniowo w wieku XVIII. Wchodząc do środka kościoła nie sposób nie zauważyć przepięknych fresków zdobiących jego sklepienie oraz wielu innych przepięknych elementów sztuki sakralnej.

                     Bardzo ciekawym budynkiem znajdującym się na terenie Jeleniej Góry jest również gmach funkcjonującego do dzisiaj Teatru imienia Cypriana Kamila Norwida. Jest to zdecydowanie największa instytucja kultury jaka działa w Jeleniej Górze. Budynek został wniesiony na samym początku wieku XX. Jest świetnym przykładem secesyjnego stylu architektonicznego a jego projektantem był Alfred Daehmel. Wewnątrz budynku znajduje się główna sala widokowa wraz z trzema balkonami, na której zasiąść może około 550 osób. Na deskach teatru imienia Cypriana Kamila Norwida swoje pierwsze kroki stawiali tacy artyści jak na przykład Adam Hanuszkiewicz czy też nieżyjący już wspaniały aktor teatralny i reżyser Kazimierz Dejmek. Obok działalności teatralnej, Jelenie Góra może pochwalić się także bardzo szerokim zapleczem instytucji kulturalnych związanych z innymi jej dziedzinami. Na terenie miasta funkcjonuje również usytuowana w przepięknym budynku filharmonia, kino a także galeria wystaw artystycznych. To także miejsce, w którym w sposób cykliczny odbywają się pewne wydarzenia kulturalne oraz imprezy. W Jeleniej Górze organizowany jest między innymi Festiwal Filmowy „ZOOM Zbliżenia”, którego zasięg jest międzynarodowy, czy też na przykład niezwykle widowiskowy Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych w Jeleniej Górze. Takich imprez odbywa się tam jednak znacznie więcej.

                  Jelenia Góra może poszczycić się także obiektami muzealnymi. Jako przykład podać można Muzeum Przyrodnicze Karkonoskiego Parku Krajobrazowego czy też Muzeum Miejskie - Dom Gerharta Hauptmanna. Kolejnym niezwykle ciekawym miejscem, które także w Jeleniej Górze stanowi z pewnością atrakcję turystyczną, jest Zajezdnia MZK, na terenie której można podziwiać otwartą wystawę dotyczącą pojazdów tramwajowych mknących na przestrzeni lat przez diametralnie zmieniające się z czasem ulice y.Jeleniej Gór Za najstarszy budynek jaki udało się zachować na terenie Jeleniej Góry uchodzi Archiwum Państwowe. Gmach tej instytucji wzniesiony został na początku XVIII wieku, a od roku 1945 pełni swoją obecną funkcję. Przyjeżdżający do Jeleniej Góry turyści mają z pewnością co do zwiedzania, jednak jest to także miejsce dla wszystkich tych, którzy swój czas chcą spędzić również w innej, nieco bardziej aktywnej, formie. Na terenie miasta działa sportowe lotnisko, liczne hale treningowe, ośrodki oferujące odnowę biologiczną i SPA, korty tenisowe czy też na przykład basen. Jelenia Góra jest z pewnością miastem, które przygotowane jest na wszystkie potrzeby turysty. Zarówno baza noclegowa jak i gastronomiczna umożliwiaj przyjeżdżającym tam turystów spędzenie wspaniałego wypoczynku.

Mapa Jelenia Góra

Galeria zdjęć Jelenia Góra

Zobacz zdjęcia uczestników konkursu foto w serwisie e-nocleg.pl