Przewodnik Jantar

Na pograniczu Mierzei Wiślanej i Żuław Wiślanych, tam, gdzie zaczynał się Szlak Bursztynowy, leży wieś turystyczno-rybacka Jantar. Jej polska nazwa pochodzi od litewskiego słowa oznaczającego bursztyn. Po niemiecku nazywana była Pasewark. W latach 1945-1947 miała nazwę Paców.

Wieś leży wśród mieszanych lasów, które schodzą aż do morza. Panuje tu specyficzny mikroklimat, morskie powietrze pełne jodu, olejków eterycznych i miocytów poprawia samopoczucie, a szczególnie jest korzystne dla osób chorujących na serce, płuca i z problemami układu nerwowego.

 

Są tu dwa sezony turystyczne. Od listopada do kwietnia, po zimowych sztormach, trwają żniwa bursztynowe. W sezonie letnim jest miejscowość letniskowa.

Największą atrakcją są odbywające się tu latem od 1998 roku finały Mistrzostw Świata w Poławianiu Bursztynu. Polegają na wyłowieniu i wybieraniu jak największej ilości bursztynów za pomocą kaszorów i grabi w wyznaczonym miejscu plaży. W tym czasie odbywają się różne gry i zabawy oraz występy gwiazd. Gościli tutaj m.in. Gang Marcela, Eleni z zespołem czy Leszcze. Organizowany jest również Turniej Piłki Nożnej Plażowej o Bursztynowy Puchar. Nie brakuje innych atrakcji turystycznych. Jest kryty basen z gejzerami wodnymi i masażem podwodnym. Grupa Buffalo Bill i Ośrodek Hipoterapii Fundacji WRÓĆ zapraszają na profesjonalną naukę lub doskonalenie jazdy konnej. Dochód z działalności Ośrodka przeznaczony jest na wakacje i rehabilitację dzieci niepełnosprawnych. Wąskotorową kolejką edukacyjną można dojechać do Chaty Żuławskiej w Cyganku, do Pasieki w Strusi (uczą o życiu i zwyczajach pszczół i strusi), do Leśnej Zagrody ( tam jest mini-zoo), na Spotkanie z Rybakiem, na Obróbkę Bursztynu, do Bursztynowej Komnaty (jest to prywatne muzeum bursztynu) czy do Wioski Indiańskiej. Działa tu też kręgielnia. Baza noclegowa i gastronomiczna są dobrze rozwinięte.

 

Początki osadnictwa sięgają XIV wieku, gdy Zakon Krzyżacki rozpoczął zasiedlanie Starej Mierzei. Z 1391 roku pochodzi wzmianka o Jantarze w księdze Komturstwa Malborskiego. Mieszkańcy trudnili się rybołówstwem i rolnictwem, działały dwie karczmy, a państwo koncesjonowało połów bursztynu. Na początku XIV wieku mieszkańcy należeli do Związku Wałowego. Była to ponadgminna organizacja przeciwpowodziowa, ponieważ rejon ten był systematycznie zalewany. Wieś została zdewastowana w wojnie 1409-1411, potem niszczyły ją kolejne wojska przechodzące przez Mierzeję. Po Pokoju Toruńskim włączona w skład posiadłości wiejskich Gdańska. Po drugim rozbiorze przyłączona do Królestwa Pruskiego. Od 1903 roku działa Szkoła Powszechna, a od 1905 roku kolejka wąskotorowa z Gdańska do Sztutowa. Po 1945 roku osiedlono tu ludność z Polski centralnej oraz ludność pochodzenia ukraińskiego.

Działa tu aktywnie Stowarzyszenie Rozwoju Miejscowości Jantar.

Prowadzone są tu również zabiegi rehabilitacyjne i zabiegi odnowy biologicznej.

Mapa Jantar

Galeria zdjęć Jantar

Zobacz zdjęcia uczestników konkursu foto w serwisie e-nocleg.pl