Przewodnik Iwonicz-Zdrój

Iwonicz –Zdrój to miasto uzdrowiskowe z siedzibą władz gminy. Uzdrowisko iwonickie otaczają bukowo – jodłowe lasy, co tworzy w miejscowości wspaniały mikroklimat. Na terenie miasta działają odwierty solanek jodobromowych oraz wód siarczkowych. W licznych sanatoriach leczy się choroby reumatologiczne i inne schorzenia narządów ruchu, a także schorzenia układu trawiennego, oddechowego, choroby skóry i otyłość. Miejscowość powstała w XV w. i już wtedy słynęła w okolicy z leczniczych wód mineralnych. Na walory lecznicze wód Iwonickich zwrócił uwagę nadworny lekarz Stefana Batorego. Początkowo miejscowość należała do rodziny Bobolów, z której wywodził się św. Andrzej Bobola. W 1914r w Iwoniczu przebywał również Józef Piłsudzki. Późniejszy naczelnik państwa oczywiście nie przybył tu na kuracją. Powodem wizyty było organizowanie w okolicy drużyn strzeleckich. Losy miast nie były tak tragiczne jak pozostałej części Bieszczad, dlatego w miasteczku zachowało się wiele cennych zabytków. Znakomicie zachował się zespół drewnianej zabudowy z połowy XIX wieku. Drewniany, neogotycki, kościół parafialny p. w. św. Iwo i Matki Boskiej Uzdrowienia chorych , ufundowany przez rodzinę Załuskich pochodzi z końca XIX w. Ponad to w mieście znajduje się wiele pomników i obelisków świadczących o bogatej historii Iwonicza.

                  W Iwoniczu zaczyna się wiele szlaków turystycznych, umożliwiających poznanie miejscowej przyrody. Najbardziej popularny to fragment Szlaku Beskidzkiego, który prowadzi z Iwonicza do innego uzdrowiska Rymanowa Zdrój. Cały Szlak Beskidzki to najdłuższa trasa turystyczna (519 km) w Polsce. Zaczyna się w Beskidzie Śląskim w miejscowości Ustroń i kończy w Wołosatym w Bieszczadach. Iwonicz leży w połowie szlaku, więc jak ktoś czuje się na siłach może przy okazji pobytu w Iwoniczu zwiedzić również część Bieszczad. Turyści pozostający w Iwoniczu mogą spacerować po innych szlakach, których w okolicy nie brakuje. Na turystycznych szlakach, oprócz przepięknej przyrody, zobaczymy również wiele zabytków wykonanych ręką ludzką. Na szlaku łemkowskim w miejscowości Baucianka zwiedzimy starą drewnianą cerkiew grekokatolicką. W Klimówce stoi XIX-sto wieczny kościółek, w Bałtówce warzelnia soli. A w Lesie Grabińskim na turystycznym szlaku poznamy historię działających na tym terenie oddziałów Armii Krajowej. W okolicach jest też wiele szczytów z których doskonale widać nie tylko najbliższą okolicę, ale również panoramę Bieszczad, a przy dobrej pogodzie ujrzymy nawet Tatry. Najwyższe wzniesienie to Przymiarki (640 m. n.p.m.), niewiele niższa jest Wólecka Góra (611 m. n.p.m.).

Jednak Iwonicz – Zdrój to przede wszystkim miejscowość uzdrowiskowa, nie brakuje tu pensjonatów, domów wczasowych i hoteli o różnym standardzie oraz kawiarni i restauracji, a także wiele imprez kulturalnych. Istnienie miasteczka w dużej mierze zależy od przyjeżdżających tu turystów i kuracjuszy. Dlatego gospodarze gminy robią wszystko, aby odwiedzający miasto goście powrócili do Iwonicza w następnym roku.

Mapa Iwonicz-Zdrój