Hoczew jest wsią, leżącą u ujścia Hoczwi do Sanu, w gminie Lesko. Osada na tym terenie istniała już w X w. W XIV w. miejscowość należała do rodziny Balów. W późniejszych wiekach wieś wielokrotnie zmieniała właścicieli. W Hoczwi urodził się Jacek Fredro, ojciec komediopisarza Aleksandra, potem miejscowość przeszła w ręce rodziny Krasickich. Podczas walk z UPA miejscowość w większej części została spalona. Zniszczony został stary dworek Fredrów, zniszczony został również przydworcowy park z ciekawym drzewostanem. Zniszczeniu uległ, pozostały po Balach zamek, ale w tym przypadku powodem jest upływ czasu. Z pożogi ocalał, pamiętający czasy Fredrów, XVIII wieczny barokowy kościół, który wyremontowany możemy podziwiać do dnia dzisiejszego, z zawieruchy wojennej ocalała również stara XIX –sto wieczna unicka, gdzie plebania, która dziś jest siedzibą izby regionalnej. Można tam obejrzeć eksponaty zebrane przez Zdzisława Pękalskiego, miejscowego malarza, rzeźbiarza i nauczyciela w jednej osobie. Nieco gorzej wygląda również zabytkowa karczma, która przetrwała pożogę zgotowaną przez UPA, ale nie remontowana cały czas popada w ruinę.
Hoczew ma doskonałe połączenie komunikacyjne z Leskiem, Sanokiem, Wetliną, Cisną, a także Baligrodem. Dlatego planując wyjazd do tej bieszczadzkiej wsi można zarezerwować czas na odwiedzenie również tych miejscowości. Gdy skierujemy się na Baligród to za wsią ukarze nam się wspaniały pomnik przyrody – Progi skalne na Hoczewce. W Lesku zwiedzimy zabytkową synagogę, gdzie dzisiaj mieści się galeria sztuki, w odbudowanym zamku Kmitów dziś mieści się hotel, więc po obejrzeniu budowli możemy tam wstąpić na posiłek, a nawet spędzić noc w tym historycznym miejscu. Bardzo ciekawym miastem jest Sanok, nazwa miejscowości pochodzi od płynącej tu rzeki San. Do niedawna Sanok Polakom kojarzył się z produkcją autobusów. Jednak w tym mieście jest wiele atrakcji turystycznych. Muzeum historyczne z bogatą kolekcją ikon, kościół farny p.w. Przemienienia Pańskiego, cerkiew wraz z dzwonnicą z XVIII w. oraz pomnik Wojaka Szwejka to tylko niektóre ciekawe miejsca w Sanoku. Spacer po zabytkowym rynku i wizyta w jednej z licznych kawiarni sprawię, że miło spędzimy czas.
Wetlina to przede wszystkim przełęcz, która tworzy naturalny taras widokowy na niemal całe Bieszczady. Wokół przełęczy nie brakuje miejsc spacerowych gdzie bieszczadzką przyrodę można podziwiać z bliska. W Cisnej znajduje się zabytkowy cmentarz z najstarszym w Bieszczadach nagrobkiem, wyremontowany kościół rzymskokatolicki. Baligród, miasto założone przez Balów. Po założycielach pozostały w miasteczku tylko resztki umocnień. Nieco młodsze zabytki przetrwały do naszych czasów. Mimo burzliwych dziejów okolicy, w Baligrodzie przetrwały XIX wieczną cerkiew prawosławna i kościół rzymskokatolicki oraz cerkiew grekokatolicka z początków XX w.
We wszystkich wymienionych miejscowościach znajdziemy nie tylko obiekty historyczne, ale również miejsca noclegowe, a także punkty gastronomiczne gdzie skonsumujemy smaczny posiłek.