Przewodnik Gorzów Wielkopolski

Gorzów Wielkopolski to największe miasto województwa lubuskiego, to prawdziwe centrum regionu. Tutaj tętni życiem zarówno sfera administracyjna, gospodarcza, jak i kulturowa i społeczna.

Gorzów Wielkopolski to miasto otwarte na ludzi, mające doskonałe kontakty z partnerami zagranicznymi. Ma bardzo dogodne położenie, leży na skrzyżowaniu międzynarodowych szlaków drogowych, od Skandynawii po Bałkany oraz od Niemiec aż po kraje nadbałtyckie...

Gorzów Wielkopolski to miasto z tradycjami, ma swój klimat i swoją historię, mieszkańcy od dawien dawna troszczyli się o to, by w ich mieście żyło się im spokojnie, bezpiecznie, miło i przyjaźnie. Miasto od zawsze cieszyło się uznaniem wielu miast polskich, niejedni zazdrościli mu pięknych parków i ogrodów.

Do największych zabytków tego miasta należy katedra reprezentująca architekturę wczesnogotycką. Na jej szczycie znajduje się wieża katedralna, z której turyści i mieszkańcy mogą podziwiać piękną panoramę miasta. Inną atrakcje stanowią mury obronne, czyli pozostałość średniowiecznych fortyfikacji miejskich z początku XIV wieku, a także kościół Zgody, w którym co roku gorzowianie spotykają się, przekazując sobie wzajemnie znak pokoju. Dużą atrakcją jest także Willa Maxa Bahra i kościół pw. Chrystusa Króla. Oprócz tego w Gorzowie Wielkopolskim znajduje się Muzeum im. Jana Dekerta i Teatr im. Juliusza Osterwy.

Chętni do zwiedzania miasta i podziwiania jego pięknych miejsc mogą się wybrać również na Bulwar Nadwarciański, składający się z trzech poziomów: pasa przeznaczonego na przystań dla statków, poziomu widokowego i części spacerowej z małym placem. Dzwon Pokoju, czyli Pomnik Przyjaźni Polsko-Niemieckiej to też jeden z wielu zabytków tego cudnego miasta.

W Parku Górczyńskim spacerujący mogą podziwiać największą fontannę, która się nazywa ,,Motylia” i która rewelacyjna jest szczególnie po zmroku!

Zabytkowy tramwaj z 1899 roku to także stały element wpisany w „krajobraz” Gorzowa Wielkopolskiego. Pełni on funkcję informacji turystycznej, można tam nabyć gadżety i upominki.

Mapa Gorzów Wielkopolski