Przewodnik Gorzewo

Wieś Gorzewo leży na terenie Gostynińsko - Włocławskiego Parku Krajobrazowego, nad Jeziorem Białem, w powiecie Gostynin. Znajduje się ona w odległości pięciu kilometrów od siedziby powiatu i stu kilometrów od miasta stołecznego Warszawy. Okolica to tereny leśne, rolnicze, jeziora – największe z nich to Jezioro Lucieńskie. Okoliczna rzeźba terenu jest efektem ostatniego zlodowacenia, szczególnie widać to na przykładzie jezior, które są długie, wąskie i stosunkowo głębokie. Infrastruktura zapewnia dogodne warunki wypoczynku – między innymi poprzez sporą ilość gospodarstw agroturystycznych.

Jezioro Białe jest czyste, pomost jest dogodnym miejscem dla wędkarzy. Przejrzystość wody wynosi siedem metrów a głębokość samego jeziora 31 metrów – jest więc łakomym kąskiem dla nurków.

Poza tymi dwoma sporymi zbiornikami możemy znaleźć w okolicy wiele nie zagospodarowanych mniejszych zbiorników, które determinują kontakt z charakterystycznymi krajobrazami i specyficzną przyrodą.

Niektóre z okolicznych jezior dysponują pomostami, przystaniami z wypożyczalniami osprzętu potrzebnego do uprawiania turystyki wodnej, strzeżonymi kąpieliskami.

W okolicznych lasach możemy poruszać się wieloma ścieżkami rowerowymi i pieszymi. Oferują one bogactwo ziół, grzybów i czystego powietrza. Okoliczne środowisko nie jest zanieczyszczone przez bliskość terenów chronionych, niezbyt rozwinięty przemysł o nastawienie gospodarki na rolnictwo (niebyt zintensyfikowane) i agroturystykę. Jest to część polityki miejscowych władz, której celem jest stworzenie dogodnych warunków do rozwoju tej formy wypoczynku.

W samym Gorzewie, poza gospodarstwami agroturystycznymi, mamy stanicę harcerską (o wysokim standardzie jak na warunki stanicy), pole namiotowe oraz stadninę koni.

We wsi Sędeń duży znajdziemy nietypowy pomnik przyrody. Jest nim jałowiec charakterystyczny dla gleb piaskowych i wałów wydmowych. Jego rozmiary to 6,5 metra wysokości i metr obwodu w najszerszym miejscu.

Z zabytków materialnych warto zwrócić uwagę na okoliczne miejscowości, między innymi Lucień, w którym znajdziemy neoklasycystyczny pałac z 1865 roku, otoczony resztkami dawnego parku krajobrazowego, w którym znajdziemy licznych przedstawicieli starodrzewu.

Może nie zabytkowy, ale wart uwagi, jest kościół w Lucieniu, który kształtem przypomina namiot – jest wybudowany w stylu nowoczesnym.

Warto ruszyć więc dalej, na południe, do Bierzewic. Znajdziemy tam stary młyn drewniany. Kompleks młyna tworzy murowana maszynownia mieszcząca kiedyś turbinę wodną oraz murowana, nieotynkowana przybudówka (składa się z parteru oraz piwnicy). W młynie znajdziemy jeszcze stare maszyny, które służyły niegdyś do wytwarzania mąki żytniej i śrutowej. W Bierzewicach znajdziemy również stadninę koni.

Przez okolicznych mieszkańców utrzymywana jest tradycja ludowa w wielu dziedzinach, między innymi dawne obyczaje i rękodzieło w postaci stroików z kwiatów, palm wielkanocnych, wyrobów z wikliny, haftów, wyrobów z ptasich piór.

Lasy bogate w zwierzynę, rozwinięta kultura, obyczaje i tradycje łowiecko – myśliwskie są nieodłącznym elementem lokalnej kultury.

Mapa Gorzewo