Przewodnik Górzanka

Górzanka to wieś leżąca w dolinie potoku Wołkowyja gminie Solina. Osada założona przez rodzinę Balów w XV w. Przed II wojną św. wieś w większości zamieszkiwali grekokatolicy, więc niemal od zarania we wsi znajdowała się cerkiew grekokatolicka. Ostatnią świątynię wybudowano w XIX w. Jednak po II wojnie światowej z Górzanki wysiedlono wszystkich mieszkańców. Ukraińcy zostali przewiezieni na ziemie odzyskane, a nieliczni Polacy wrócili do osady kilka lat po wojnie. Dlatego zabytkowa cerkiew została przerobiona na kościół katolicki i służy katolikom obrządku łacińskiego. Jest to kościół parafialny p.w. Wniebowstąpienia Pana Jezusa. Do dzisiaj w kościele zachowano fragmenty ikonografii, które przypominają, że pierwotnymi gospodarzami świątyni byli grekokatolicy.  Obok kościoła stoi zabytkowa dzwonnica oraz pomnik przyrody, ponad trzystuletni dąb.

                       Przez Górzankę przechodzi szlak turystyczny z Wołkowyji do Terki. Wołkowyja to wieś leżąca nad rzeką Solinką, założona w XV w. W czasie II wojny św. uległa poważnemu zniszczeniu. Po wojnie mieszkańcy odbudowali swoje domostwa, ale część wsi podzieliła los Soliny i została zalana przez Zalew Soliński. Natomiast górna część osady dzisiaj jest popularnym miejscem wypoczynku. Terka to wieś położona w malowniczej okolicy na wysokości 464 m n.p.m. Pochodząca z XV wieku osadę otaczają lasy porastające masywy Tołstej i Połomy. Tarka jest najstarszą wsią założoną przez Ród Balów, a nazwa miejscowości pochodzi od Tarniny. W gminie Solina niewątpliwie największą atrakcją jest Zalew Soliński z wypożyczalnią sprzętu wodnego. Za niewielką opłatą możemy po Solinie popływać kajakiem i obejrzeć z bliska tereny niewidoczne z lądu, natomiast  białą flotę, która również dociera w zakamarki zalewu, poleca się osobom starszym oraz rodzicom z małymi dziećmi.

                 Z biegiem lat atrakscą turystyczną stała się również Tama Solińska. Budowla powstała dla uregulowania Sanu i niewielkiej rzeczki Solinki, które często zalewały okoliczne wioski. Aby temu zaradzić, władze nakazały zbudowanie tamy, która zatrzyma niespokojne wody rzek w specjalnym zbiorniku, a w razie suszy odda wodę wysychającym rzekom. Najbardziej odpowiednim miejscem na zalew okazała się wieś Solina i kilka mniejszych osad. Przed zalaniem terenu mieszkańców wraz dobytkiem przeniesiono w inne miejsce. Nie było z tym problemu, bowiem po powojennych wysiedleniach było mnóstwo wolnego terenu.  Natomiast zatrzymane przez tamę wody Sanu i Solinki utworzyły wspaniały akwen wodny, który nazywany jest również Bieszczadzkim Morzem. Zalew otaczają góry Jawor (742 m n.p.m.), Storzków (696-686 m n.p.m.)  i kilka niższych szczytów. Górskie stoki gęsto porośnięte lasem tworzą niemal jedną bryłę z jeziorem. W okolicy Górzanki przebiega wiele tras spacerowych, i ścieżek rowerowych, a także ścieżki edukacyjny, które informują turystów o budowie geologicznej terenu, faunie i florze Bieszczad oraz tragicznej historii. Od wielu lat, zarówno w gminie Solina, jak i w całych Bieszczadach nie brakuje miejsc noclegowych oraz pysznego jedzenia przyrządzanego z produktów pochodzących z miejscowych gospodarstw ekologicznych.   

Mapa Górzanka