Przewodnik Gołdap

          Gołdap to liczące około 13 tysięcy mieszkańców miasto położone w województwie warmińsko – mazurskim. Od 2002 roku siedziba gminy miejsko – wiejskiej o tej samej nazwie. Dzięki swojemu położeniu i warunkom naturalnym, od roku 2000 Gołdap jest miastem o charakterze nie tylko wypoczynkowo – rekreacyjnym, ale też uzdrowiskowym.
Nazwa miasta pochodzi o staropruskich słów galdo i ape, które znaczą dolina i rzeka.

          Gołdap powstał na terenach należących uprzednio do wsi o nawie Szyłajty. Prawa miejskie w 1570 roku nadał książę pruski Fryderyk Albert. W XVII wieku miasto nawiedzały liczne kataklizmy, takie jak pożar, szalejąca wówczas na dzisiejszym terenie naszego kraju epidemia dżumy oraz przemarsze wojsk. Dwudziestolecie międzywojenne przyniosło okres krótkiego spokoju i rozwoju gospodarczego, jednak Gołdap, podobnie jak inne okoliczne miasta, został niemal doszczętnie zniszczony w okresie II wojny światowej. Przez wiele lat odbudowywane, na początku lat 80. XX wieku wpisane na listę potencjalnych miejscowości uzdrowiskowych.
Do dnia dzisiejszego na terenie miasta i okolic znajdywane są znaleziska archeologiczne.

Gołdap i tereny przynależącej gminy bogate są w historyczne wydarzenia, a ich dowodami z pewnością są liczne pozostałości i zachowane zabytki. Wśród najciekawszych atrakcji gminy Gołdap wartymi wymienienia są z pewnością:
·    Konkatedra Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła, pierwotnie zbudowana w stylu późnogotyckim w 1560 roku. Poważnie zdewastowana po II wojnie światowej, odbudowana i zmodernizowana w latach 80. XX wieku.
·    Wybudowany w roku 1894 neogotycki kościół św. Leona. W jego wnętrzu znajdują się ma trzy drewniane ołtarze, ambona z baldachimem oraz witraże. Kościół ten stanowi obecnie jeden z najważniejszych zabytków Gołdapi.
·    Znajdujące się nad zachodnim brzegiem jeziora Gołdap pozostałości zbudowanej w 1940 roku głównej kwatery wojennej dowództwa Luftwaffe.
·    Wieża ciśnień z przełomu XIX i XX wieku.
·    Zlokalizowana na zachód od Gołdapi, na skraju Lasów Skaliskich w Rapie koło Żabina tzw. mazurska piramida.

Jak wspomniano, Gołdap posiada status uzdrowiska i oferuje usługi w zakresie leczenia schorzeń narządów ruchu, reumatycznych, stanów pourazowych, niektórych chorób układu oddechowego i nerwowego, a także chorób kobiecych.

          Sport w Gołdapiu jest wpisany w jego codzienność. Jako ośrodek narciarski na tym terenie rokrocznie przyciąga rzesze wielbicieli właśnie tego sportu. Na stokach Pięknej Góry (zwanej także Gołdapskią Górą) zainstalowane są 4 wyciągi orczykowe, wyciąg krzesełkowy o długości 650 metrów oraz liczący ponad kilometr całoroczny tor saneczkowy.
W mieście funkcjonuje również Centrum Edukacyjno-Rekreacyjne.

Kultura miasta skupiona jest głównie wokół działającego w nim Domu Kultury "Kierunek Gołdap”, który bierze czynny udział w organizacji wielu imprez o charakterze lokalnym i ponadlokalnym. Przykładami takich wydarzeń są: Dni Gołdapi, Konkurs Picia Piwa, Zjazd Bardów, Noworoczny Koncert Charytatywny oraz interesująca impreza o równie wdzięcznej nazwie - Międzynarodowy Konkurs Krzyku.

Mapa Gołdap