Przewodnik Gniezno

Gniezno stanowi część województwa wielkopolskiego i zlokalizowane jest w jego wschodniej części. Pierwsze wzmianki o Gnieźnie, udowodnione śladami odkrytymi przez prace archeologiczne, pochodzą z VIII wieku przez naszą erą, kiery tereny tego miasta zamieszkiwane były przez ludy koczownicze. Gniezno jest bez wątpienia w bardzo ścisły sposób związane z dziejami całego kraju. Na ogromną korelację między Gnieznem a losami kraju wskazuje chociażby fakt, że to właśnie to miasto było pierwszą stolicą Polski. Nie na tym oczywiście kończy się jednak związek Gniezna z historią kraju.

 

Wpływ wielu wydarzeń ukształtował współczesne Gniezno na kolebkę prawdziwie historycznego miasta, którego zabytki skrywają w murach niezwykle ważne opowieści. Na terenie Gniezna znajdują się pewne kluczowe obiekty zabytkowe. Zabytkami, które chyba większości z nas jako pierwsze kojarzą nam się z tym miastem, są Gnieźnieńska Katedra oraz Drzwi Gnieźnieńskie. Katedra jest przedstawicielem stylu gotyckiego, a jej budowa przypada na wiek XIV. Gnieźnieńskie drzwi to natomiast dzieło romańskiej sztuki architektonicznej, które pochodzi z okresu II połowy wieku XII. Dwa, podłużne skrzydła Gnieźnieńskich Drzwi zdobione są przepięknymi płaskorzeźbami, które obrazują życie świętego Wojciecha (postać tego świętego jest bardzo ściśle powiązana z Gnieznem).

 

To, co wzbudza szczególny zachwyt w zdobieniach drzwi, to z pewnością dużą dbałość o szczegół - zarówno ludzkich postaci jak i ornamentów. Będąc na terenie Gniezna warto także udać się w stronę pewnych sakralnych budowli. W planie wycieczki po Gnieźnie uwzględnić można na przykład katedrę Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, kościół świętego Jerzego, kościół i klasztor franciszkanów oraz wiele innych. Historię miasta można poznać także udając się do gnieźnieńskich muzeów. Z Gnieznem związanych jest także kilka niezwykle ważnych postaci, które zostały jego honorowymi obywatelami. Najbardziej znaczącym z nich jest z pewnością osoba Jana Pawła II, któremu przyznania takiego przywileju nie trzeba z pewnością tłumaczyć.

 

Mimo iż Gniezno kipi obiektami związanymi z tłem historycznym, miasto to jest atrakcyjne także pod innych względem. Przykład stanowić może szlak piastowski, który stanowi jeden z najpopularniejszych tras turystycznych na terenie całego kraju (na terenie całego szlaku piastowskiego Gniezno jest najważniejszym miastem). Okolica Gniezna stwarza także niezwykle ciekawą alternatywę szczególnie dla trochę młodszej grupy turystów - Park Dinozaurów Zaurolandia. Nie można również pominąć kulturalnego ducha tego niezwykłego wielkopolskiego miasta. W Gnieźnie znajduje się Muzeum Początków Państwa Polskiego, wystawa przedstawiająca dzieje miasta czy też na przykład malowana ekspozycja dziejów Piastów. Kulturalne wrażenia na terenie miasta Gniezno zapewni nam także Teatr imienia Aleksandra Fredry, na deskach którego występuje mnóstwo znakomitych artystów. Jako kulturalny sztandar Gniezna śmiało podać można również najstarszy, działający tu chór, który zaprasza swoich miłośników na pełne wrażeń koncerty.

Pogoda Gniezno

Dzisiaj

2
Wiatr:
11 km/h
Opady:
0 mm
T. odczuwalna:
-2.5 °C

Mapa Gniezno

Okoliczne miejscowości

Noclegi Gniezno