Przewodnik Głuchołazy

Głuchołazy są miejscowością tworzącą województwo opolskie. Miasto to usytuowane jest na połączeniu będących częścią Sudetów Gór Opawskich, Przedgórza Paczkowskiego a także Płaskowyżu Głubczyckiego. Głuchołazy położone są nad rzeką Białą Głuchołaską, która stanowi prawy dopływ Nysy Kłodzkiej. Początki dawnej osady Głuchołazy sięgają wieku XIII, kiedy to z inicjatywy biskupa Wawrzyńca zaczęła powstawać. Okoliczne tereny pozwalały na wydobywanie złota, co z pewnością w dużej mierze przyczyniło się do tak szybkiego i sprawnego rozwoju miasta (stało się ono nawet stolicą całego okręgu). Wydobywanie kruszca z pobliskich złóż był głównym zadaniem, jakim trudzili się wówczas tamtejsi mieszkańcy. Również takie dziedziny jak rolnictwo, piekarnictwo, szewstwo oraz rzeźnictwo pozwalało ludziom na utrzymanie.

                 Z biegiem czasu Głuchołazy przechodziły kolejne modernizacje. W okresie wieku XVI w mieście pojawiły się murowane kamienice, które zmieniły dotychczasową zabudowę i architekturę Głuchołaz. Są one zgrupowane wokół rynku, nadając temu miejscu prawdziwego unikatowego charakteru. W drugiej połowie tego samego stulecia w mieście wzniesiony został także ratusz, który prezentuję budowlę renesansową. Wybrukowane zostały także rynkowe uliczki, które istotnie przyczyniły się do ogólnego charakteru tego miejsca. Również w okresie wieku XIX Głuchołazy przeżywały ponowne transformacje, które bez wątpienia znaczącą wpłynęły na rozwój całego miasta. Sporym przełomem była wybudowana w 1875 roku linia kolejowa, która stała się drogą łączącą Nysę i Opawę. W kolejnych latach miała miejsce jej rozbudowa i pojawiły się nowe połączenia komunikacyjne. Obecnie Głuchołazy to przede wszystkim sektor turystyczny. To właśnie ta dziedzina stanowi dla tamtejszych mieszkańców główne źródło ich zarobków.

Na dużą atrakcyjność Głuchołaz niebagatelny wpływ na bez wątpienia przepiękny górzysty teren, na którym usytuowane jest to miasto. Takie położenie sprzyja bez wątpienia uprawianiu górskiej, pieszej oraz rowerowej turystyce, która to właśnie staje się głównym celem wielu przyjezdnych. Głuchołazy to także niezwykle bogata flora i fauna. Występujące tu gatunki roślinne oraz zwierzęce pozwalają przyjeżdżającym tam turystom na prawdziwy kontakt z naturą, który niejednokrotnie dla wielu z nas jest po prostu rzadkością. Głuchołazy to także wspaniałe miejsce dla wszystkich miłośników sportów wodnych. Miasto to leży w towarzystwie dwóch jezior: Otmuchowskiego oraz Nyskiego. Nie można pominąć także wielu obiektów zabytkowych, które stanowią wizytówkę Głuchołaz. Najstarszym zabytkiem w całym mieście jest kościół parafialny pod wezwaniem świętego Wawrzyńca, który pochodzi z okresu wieku XIII.  W mieście znajdują się także resztki murów obronnych, którymi pierwotnie otoczone było to miasto. Również inne budowle w Głuchołazach są warte odwiedzenia. Wycieczka do tego miasta pozwala turystom na naprawdę dużą różnorodność. Atrakcje, którymi mogą pochlubić się Głuchołazy nie pozwalają na przyjeżdżającym tam gościom na nudę.

Mapa Głuchołazy

Galeria zdjęć Głuchołazy

Zobacz zdjęcia uczestników konkursu foto w serwisie e-nocleg.pl