Przewodnik Giżycko

Mazury bardzo często nazywane są Krainą Wielkich Jezior. Znajdujące się tam miasta są niezwykle atrakcyjne pod względem przyrodniczym. Takimi naturalnymi walorami pochwalić może się z pewnością również, jeśli nie przede wszystkim, Giżycko – stolica Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. Podróż w stronę Giżycka może okazać się niezwykle ciekawą alternatywą na spędzenie urlopu. Na terenie Giżycka znajdują się bardzo ciekawe obiekty zabytkowe, które związane są bezpośrednio z faktami historycznymi miasta jak i miejsca, które pomimo tego, że o historii nie opowiadają, z pewnością warto odwiedzić.

 

Historia Giżycka skrywa się w murach Twierdzy Boyen, która jest jedną z najlepiej zachowanych fortyfikacji. Dziś w budynku dawnej twierdzy utworzone jest młodzieżowe schronisko, muzeum poświęcone obiektowi fortyfikacyjnemu, galeria a także niezwykle ciekawy klub starych pojazdów motocyklowych. Kolejnym zabytkowym obiektem jest Zamek Krzyżacki, który wspaniale opowiada przyjeżdżającym tam turystom o historii z czasów polsko-krzyżackich działań zbrojnych.

Zabudowa Giżycka komponuje się w bardzo ciekawy obszar architektoniczny, którego panoramę podziwiać można z punktu widokowego utworzonego na dawnej wieży ciśnień. Wodna wieża (tak nazywa się również tą giżycką wieżę ciśnień) to także urządzona w niezwykle klimatycznym stylu kawiarnia, do której z pewnością także warto zajrzeć. Giżycko może pochwalić się także pewnym unikatowym obiektem, który z pewnością na takie miano zasługuje również w skali zabytków europejskich. Jest to zbudowany w 1860 roku obrotowy most, które niegdyś zapewniał miasto łączność z wspomnianą wcześniej Twierdzą Boyen. Mimo, iż most liczy sobie ponad 20 metrów długości, 8 metrów szerokości, a jego waga sięga ponad 100 ton, może być ręcznie uruchamiany przez zaledwie jednego operatora. Taka konstrukcja to z pewnością prawdziwa chluba ówczesnych inżynierów. Spacerując ulicami Giżycka (zwłaszcza ulicą Pionierską oraz Dąbrowską) nie sposób nie zwrócić uwagi na przepiękne, pochodzące z XIX wieku, kamienice, których czerwona cegła w fenomenalny sposób ozdobiona jest neogotyckimi elementami.

 

Giżycko to także prawdziwy raj dla miłośników żeglarstwa. Miasto to oferuje możliwości zarówno profesjonalnym żeglarzom, jak i tym, którzy chcą pod okiem instruktorów wtajemniczyć się w ten wodny sport. Usługi żeglarskie świadczone są w Giżycku na naprawdę wysokim poziomie. Bardzo ciekawym pomysłem na spędzenie popołudnia w Giżycku są również turystyczne rejsy statkiem, które są tutaj organizowane. Wspaniały klimat tego miasta, związany również z zasobami wodnymi, w jakie Giżycko jest bogate, tworzą także organizowane koncerty muzyki szant. W Giżycku z pewnością odnajdą się także młodzi, szukający zabawy ludzie. Liczne kluby, puby i kawiarnie stwarzają ciekawą alternatywę. Ponieważ Giżycko odwiedzane jest przez wielu turystów, którzy nierzadko wracają tu kilkakrotnie, baza noclegowa miasta jest szeroko rozwinięta. Nocleg na terenie Giżycka można znaleźć zarówno w hotelu, pensjonatach, pokojach gościnnych jak i polach namiotowych czy też kempingowych.

Mapa Giżycko

Galeria zdjęć Giżycko

Zobacz zdjęcia uczestników konkursu foto w serwisie e-nocleg.pl