Przewodnik Galwiecie

Galwiecie to niewielka wieś leżąca w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie gołdapskim. Znajduje się na terenie Parku Krajobrazowego Puszczy Rominckiej, zwanej "polską tajgą”.

Wieś Galwiecie, położona między jeziorem Ostrówek i jeziorem Rakówek, została założona 1531 roku jako majątek szlachecki.

Galwiecie to mała wieś, skupiająca się głównie na atrakcjach przyrody okolicznej Puszczy. Do najbardziej atrakcyjnych obiektów we wsi należą:

  • znajdujący się nad jeziorem Rakówek neoklasycystyczny pałac z zabytkowym parkiem podworskim. Budynek wybudowany został najprawdopodobniej w pierwszej połowie XIX wieku, ale zniszczony czasie I wojny światowej. Odbudowa nastąpiła w okolicach 1920 roku. W swej historii należał m.in. do rodziny Wierzbickich oraz rodziny von Horn;

  • wybudowany w 1896 roku przez rodzinę Symanzik dom mazurski, będący obecnie siedzibą gospodarstwa agroturystycznego, oferującego swym gościom m.in. znakomitą kuchnię regionalną, opartą na produktach z upraw ekologicznych;

  • cmentarz z okolic 1920 roku;

  • młyn wodny.

 

Wieś Galwiecie przyciąga ofertami domków i gospodarstw agroturystycznych wszystkich rodaków zmęczonych życiem w miastach oraz miłośników przyrody. W sezonie wiosenno-letnim do tych najbardziej popularnych atrakcji należą wycieczki piesze i rowerowe po puszczy, zbieranie owoców leśnych i grzybów, obserwacja zwierząt, łowienie ryb w pobliskich jeziorach, spływy kajakowe, oglądanie nieba przez teleskopy, a nawet lokalne koncerty, wystawy i wernisaże w Galerii-Scenie "Pod Trzema Świerkami".

Zimą można brać udział w kuligach lub skorzystać z atrakcji oddalonego o kilkanaście kilometrów zajazdu Centrum „Piękna Góra – Rudziewicz” w Gołdapi, oferującego korzystanie ze stoków narciarskich, toru saneczkowego czy kolei krzesełkowej na Piękną Górę.

Dla szukających nieco innych wrażeń kulturalnych i architektonicznych, Galwiecie mogą być dobrą bazą wypadową wycieczek m.in. do Wilna.


Okolice miejscowości będącej częścią Puszczy Romnickiej bogate są w trudno spotykane na innych terenach kraju gatunki zwierząt, w tym ptaków: kani czarnych, orlika krzykliwego, czapli siwej, kruków, derkacza czy błotniaka łąkowego i stawowego. Poza żubrem żyją tu wszystkie polskie gatunki zwierzyny łownej, jak np.: łoś, jeleń, sarna, dzik, wilk, lis, ryś, borsuk, zając bielak, ryjówka, a nawet bobry.

Na terenie puszczy znajduje się kilka wiaduktów stanowiących pozostałość po rozebranej linii kolejowej Gołdap-Żytkiejmy. Linia ta działała w latach 1927-1944 i liczyła 36 kilometrów długości.

Ponadto przez miejscowość prowadzi szlak turystyczny, w miejscowości funkcjonuje również Szkoła Podstawowa. Na 2011 rok zaplanowano przetarg na budowę centrum kulturalno-rekreacyjnego we wsi Galwiecie, co, jeśli dojdzie do skutku, z pewnością stanowić będzie dodatkową atrakcję dla wszystkich odwiedzających.

Galwiecie, mimo swych niewielkich rozmiarów, to doskonałe miejsce wypadowe dla wszystkich, którzy chcą odpocząć od szarej codzienności na łonie natury.

Pogoda Galwiecie

Dzisiaj

15
Wiatr:
11 km/h
Opady:
0 mm
T. odczuwalna:
18.5 °C

Mapa Galwiecie

Okoliczne miejscowości