Dzierżoniów jest miastem zajmującym tereny województwa dolnośląskiego, a więc usytuowane jest w południowo-zachodniej części kraju. Miasto położone jest na Kotlinie Dzierżoniowskiej leżącej na Przedgórzu Sudeckim. Od południa Dzierżoniów otoczony jest pasmem Gór Sowich, zaś od strony północnej otoczenie stanowi Masyw Ślęży, który jest niewątpliwie ogromną osobliwością zarówno przyrodniczą jak i kulturalną. Takie usytuowanie jest szczególnie atrakcyjne pod względem krajobrazowym. Rzeka jaka przepływa przez Dzierżoniów to Piława - prawy dopływ Bystrzycy. Walory przyrodnicze jakimi może pochwalić się Dzierżoniów to bez wątpienia bogactwo występujących tam minerałów a także unikatowe elementy zamieszkującego tam świata zwierzęcego oraz roślinnego.
Początki miasta datuje się na okres wieku XII, a jedną ze znaczących dla Dzierżoniowa dat, którą niejednokrotnie uznaje się za datę legendarną, jest rok 1159, w którym z inicjatywy księcia Bolesława Kędzierzawego wybudowany został kościół pod wezwaniem świętego Jerzego. Na szczególną uwagę w Dzierżoniowie zasługuje z pewnością zabudowa miasta. Na jego terenie znajduje się wiele obiektów zabytkowych, które tworzą jego architekturę. Jednym z ważniejszych obiektów jest oczywiście dzierżoniowski ratusz, który usytuowany jest na placu rynkowym. Budowla powstała w roku 1268 i jest inicjatywą świdnickiego księcia Bolka I. Dzierżoniowski ratusz przeżył wiele renowacji, które były koniecznością wynikającą z wielu wydarzeń przynoszących jego zniszczenia. Obecny ratusz jest w takiej formie, jaka powstała po przeprowadzonych w 1873 roku przebudowach. Pod ratusz położony został wówczas kamień węgielny. Innym obiektem zabytkowym, który znajduje się na terenie Dzierżoniowa jest kościół pod wezwaniem świętego Jerzego, którego mury wzniesione zostały około 1230 roku.
W Dzierżoniowie spotkać można także wiele innych budowli sakralnych, wśród których wymienić można na przykład również kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny czy też kościół Maryi Matki Kościoła. Bardzo ciekawą dzierżoniowską budowlą jest wybudowana w 1975 roku synagoga. Wzniesiona na planie prostokąta jest budowlą przedstawiającą styl neogotycko-neoromański. Synagoga stanowi dla Dzierżoniowa ogromną wartość zabytkową, na co najlepszym dowodem jest należne tej budowli miejsce w krajowym rejestrze zabytków nieruchomych. Mówiąc o obiektach zabytkowych Dzierżoniowa nie sposób pominąć również zbudowane pod koniec XIII wieku mury obronne, które także mają dla miasta naprawdę ogromną wartość związaną z dużej mierze z historią tego miejsca. Z Historią oraz charakterem miasta zapoznać się można także w funkcjonującym na terenie miasta muzeum - Izbie Regionalnej. To miejsce w szczególny sposób przybliża do odkrycia dawnego Dzierżoniowa. Tak samo jak Dzierżoniów, również okoliczne miasta są z pewnością warte odwiedzenia. Wszystkie jednostki miejskie zlokalizowane na terenie powiatu Dzierżoniowskiego mogą pochwalić się naprawdę ciekawymi obiektami, których zwiedzenie jest po prostu przyjemnością.