Przewodnik Dzbenin

Wieś Dzbenin leży w tuż przy jednym zakoli Narwi, w gminie Rzekuń, w powiecie Ostrołęckim. Ostatnie jednoznaczne dane mówią o prawie dziewięciu tysiącach osób zamieszkałych w gminie.

Wioska jest znana z dwóch powodów. Jednym jest fakt historyczny – Dzbenin to miejsce urodzenia malarza i poety Mieczysława Czychowskiego, którego imię nosi miejscowa szkoła podstawowa. Kolejny powód do zatrzymania się w wiosce to legenda. Mówi ona, iż król Stefan Batory podczas polowania został zraniony przez jelenia. Medyk opatrzył podobno króla na głazie (typu narzutowego), który leży przy lewym brzegu Narwi, niedaleko rzecznej wyspy. Jest to granit o obwodzie 12 metrów. Po dokładnym przyjrzeniu się, można na nim zobaczyć literę „B”. Nosi on nazwę „Kamienia Batorego”.

Rzeka Narew stanowi jedną z większych atrakcji turystycznych w okolicy, często jest uczęszczana przez żeglarzy i kajakarzy, a kiedyś stanowiła ważny szlak komunikacyjny. W okolicy znajdziemy również wiele starorzeczy, bagien i terenów podmokłych. Z kolei jedno z jezior (Serafin) przekształca się w torfowisko. Czyste i zróżnicowane środowisko stanowi podstawę dla utrzymania bogatej flory i fauny. W lasach spotkać możemy: jelenie, sarny, dziki, lisy, borsuki, kuny leśne, tchórze, zające, wiewiórki, czasem pojawiają się wilki. Z kolei wędkarze mogą liczyć na udane połowy wielu gatunków ryb: szczupaki, płocie, leszcze i brzany. Tereny wodne i podmokłe sprzyjają rozwojowi populacji ptaków wodnych: łabędzi, żurawi i cietrzewi oraz bobrów piżmaków i wydr. Z kolei czyste i piękne łąki są siedliskiem wielu gatunków ptaków śpiewających. W runie leśnym z kolei możemy spotkać: konwalię majową poziomkę, borówkę czarną i brusznicę, wrzos oraz różne gatunki traw, kwiatów leśnych, mchów czy paproci.

Sama Narew stanowi unikalną podstawę cennego ekosystemu, ponieważ jest jednym z trzech na świecie przykładów rzeki warkoczowej (anastomozującej), czyli wijącej się rozgałęzionymi, połączonymi w różnych punktach korytami.

W Dzbeninie możemy znaleźć gospodarstwa agroturystyczne, co na pewno skłoni do odwiedzin wioski, podziwiania okolicznych krajobrazów, zażywania czystego powietrza i korzystania z gościnności mieszkających w okolicy ludzi.

Cały powiat ostrołęcki jest ważnym ośrodkiem podtrzymującym pamięć o kulturze kurpiowskiej. W samej Ostrołęce istnieje Muzeum Kultury Kurpiowskiej z licznymi eksponatami. W Muzeum można zobaczyć również stałą ekspozycję dotyczącą Powstania Listopadowego. Z kolei cyklicznie odbywa się w mieście inscenizacja bitwy pod Ostrołęką, jaka miała miejsce podczas tegoż powstania 26 maja 1831 roku częściowo realizowana na terenie Fortów Bema.

Od roku 2009 odbywa się w mieście przegląd zespołów rockowych „Rockołęka”. Jedną z atrakcji miasta jest most podwieszony na łuku, wzorowany na moście Barqueta w Sewilli.

Ostrołęka ma połączenia drogowe z Warszawą, Olsztynem i Białymstokiem, leży na skrzyżowaniu dróg biegnących z centrum i południa kraju na północny wschód. Od 2007 roku istnieje możliwość dotarcia z Warszawy do Ostrołęki bezpośrednim połączeniem kolejowym.

Mapa Dzbenin