Przewodnik Dwernik

Dwernik to leśna osada leżąca w gminie Lutowiska, przy ujściu potoku Dwernik do Sanu. Bieszczady słyną z pięknych krajobrazów, unikalnej przyrody i agroturystyki, ale każda reguła ma swoje wyjątki. W Bieszczadach to właśnie ta niewielka wieś jest wyjątkowa, bowiem znana jest z górnictwa naftowego. Ropę wydobywano tu już w drugiej połowie XIX w. Kopalnia działa do dnia dzisiejszego i jest najstarszą na świecie kopalnią wydobywającą ten surowiec. Powstanie wsi datuje się na XV w. Miejscowość należała do rodziny Kmitów. Potem właścicielami byli Tarnowscy, osiadły w Dwerniku Łukasz Tarnowski przybrał nazwisko od nazwy miejscowości i tak powstał ród Dwernickich. Potomek Łukasza, Józef Dwernicki został wybitnym generałem. Tragiczna historia terenu nie ominęła również Dwernika. Po II wojnie św. osada została całkowicie zniszczona i wyludniona. Spalona została m.in. zabytkowa drewniana cerkiew z 1785 r. Po spaleniu wieś przez wiele lat była niezamieszkała. Pierwsi mieszkańcy pojawili się we wsi w połowie lat pięćdziesiątych XX w. Najstarsze budynki w miejscowości również pochodzą z tego okresu.

Z powodu zniszczeń wojennych w Dwerniku nie zachował się żaden zabytek. Jednak bliskość Dwerniczka (kiedyś była to część Dwernika), gdzie zaczyna się szlak turystyczny na Magurę Stuposiańską, jest to szczyt (1016 m n.p.m.) masywu górskiego Bieszczad Zachodnich, który leży na terenie parku krajobrazowego w Dolinie Sanu. Masyw porośnięty nieco przerzedzonym lasem bukowym. Na szczycie Magury Stuposińskiej znajduje się polana, z której jest wspaniałym miejscem widokowym na okolicę. Jednak chroniony teren parku wyklucza wycinkę drzewostanu, dlatego na polanę coraz bardziej wdziera się las, który niedługo zasłoni bieszczadzką panoramę. Kolejnym punktem widokowym na Bieszczady jest przełęcz  Przysłup Caryński. Szlak do tego miejsca zaczyna się również w Dwerniczku. Przy dobrej pogodzie możemy z niej zobaczyć nawet Halicz. Szlaki prowadzą przez urokliwe tereny porośnięte lasami, które dzielą teren z połoninami i górskimi potokami. Około 8 km od Dwernika leżą Ustrzyki Górne ze znanym, bywalcom Bieszczad szlakiem granicznym, gdzie dziś bez problemów można spacerować po słowackiej części krainy. Wetlina leży nieco dalej od Dwernika (prawie 12 km), ale też warto ją zobaczyć. Wieś leży w centrum Bieszczad, w Dolinie niewielkiej rzeki Wetliny. Wetlina Połonińska to również wspaniały taras widokowy na niemal całe Bieszczady, a przy dobrej pogodzie można dostrzec również Tatry.

Teren Połoniny i okoliczne lasy wchodzą w skład Bieszczadzkiego Parku Narodowego, w którym znajdziemy wszystkie bieszczadzkie atrakcje. W okolicach Dwernika jest wiele miejsc spacerowych, punktów widokowych, nie brakuje wspaniałej roślinności i górskich potoków, ale aby turysta był w pełni zadowolony i wypoczęty musi wypocząć i coś zjeść. W gminie Lutowiska znajdziemy wiele gospodarstw agroturystycznych oraz miejsc noclegowych. A obsługa punktów gastronomicznych przygotuje dla nas pyszne jedzenie, które zapewni spokojny sen.

Mapa Dwernik