Przewodnik Duszniki-Zdrój

Duszniki-Zdrój zajmują południowy obszar Polski i wraz z innymi miejscowościami stanowią województwo śląskie. Duszniki Zdrój usytuowane są na terenie Ziemi Kłodzkiej- w jej południowo-zachodniej części. Dokładnie Duszniki Zdrój sięgają terenów Obniżenia Dusznickiego (jego południowo-zachodniej części) a także sporą część Gór Bystrzyckich i Orlickich. To dolnośląskie miasto zajmuje także tereny doliny rzeki Bystrzycy, co wpływa niewątpliwie w znaczny sposób na jego atrakcyjność. Od strony wschodniej oraz północnej Duszniki Zdrój graniczą z Gminą Szczytna, zaś od strony północnego-zachodu stykają się z Gminą Lewin Kłodzki. Duszniki Zdrój pod względem administracyjnym mają ciekawie zróżnicowany charakter. W granicach miasta wyodrębnione są pewne poszczególne przestrzenie, a wśród nich uzdrowisko, Podgórze, Zieleniec, Graniczna, Kozia Hala, Wapienniki, Jamrozowa Polana oraz oczywiście miasto. Za ostatnią część uznaje się ogólny występujący na terenie Dusznik Zdrój kompleks mieszkaniowy, który jest otoczeniem dla dzielnicy śródmiejskiej- zaplecza zabytkowego miasta. Uzdrowisko z kolei to kompleks łączący w sobie zabudowę sanatoryjno-wypoczynkową. Występujące tam lasy, których charakter jest parkowy, stanowią fenomenalną izolacje między tak różnymi częściami miasta. Fenomenalnym miejscem do wypoczynku w tym mieście jest park zdrojowy. Przepiękne dywany kwiatowe oraz porastające to miejsce drzewa tworzą wspólnie naprawdę wspaniałą kompozycję. 

                Historia miasta Duszniki Zdrój jest z pewnością długa- sięga ona czasów średniowiecza. Pochodzące na temat Dusznik Zdrój pierwsze informacje z tego okresu podają, że miasto to było niegdyś osadą o charakterze stricte handlowo-rzemieślniczym. Uzdrowiskowy charakter tego miasta zaczął pojawiać się dopiero w wieku XVIII, a fakt ten związany był bardzo ściśle z przeprowadzonymi kompleksowymi badaniami dotyczącymi źródeł wody mineralnej. Miasto to zaczęło odgrywać wówczas na mapie całego kraju niemałą rolę. Ożywiony dzięki odkrytym źródłom wody rozwój miasta stał się wabikiem dla wielu zacnych gości z różnych stron świata. Do dzisiaj Duszniki Zdrój są odwiedzane w ciągu całego roku przez całe mnóstwo turystów. Ale czy coś oprócz uzdrowiskowego charakteru tego miasta przyciąga tutaj tak ogromną liczbę gości? Otóż Duszniki Zdrój są popularne również dzięki wielu innym rzeczom. Miasto to może pochwalić się bardzo ciekawymi obiektami, których zwiedzenie, podczas pobytu w jego granicach bądź też okolicy, jest po prostu obowiązkowe. To, z czego chyba najbardziej (zaraz po Uzdrowisku) słynie to miasta, to znajdujące się na jego terenie Muzeum Papiernictwa. Ta gałąź przemysłu jest z Dusznikami Zdrój związana w sposób szczególny. Przy samym wjeździe do miasta widoczny jest znajdujący się nad brzegiem Bystrzycy zabytkowy już młyn papierniczy. Od ponad czterech stuleci w Dusznikach Zdrój czerpie się papier. Z tak zaplanowaną gospodarką, stanowiącą duże źródło utrzymania, związana jest konkretna lokalizacja tego miasta, umożliwiająca dostęp do czystej wody, który w produkcji papierniczej jest po prostu niezbędny.

            Warto zaznaczyć, że na terenie całego kraju to właśnie w Dusznikach Zdrój zwiedzić można jedyny tego typu obiekt. Również w zasięgu całego kontynentu europejskiego jest on jednym z nielicznych. Kolejnym zabytkiem w mieście jest kościół parafialny pod wezwaniem świętego Piotra i Pawła. Bardzo atrakcyjna nie tylko jego architektura ale również usytuowanie, bowiem znajduje się on na wyniesieniu terenu, które od ulicy odizolowane jest wysokim, wykonanym z kamienia, murem oporowym. Wśród budowli sakralnych na terenie Dusznik Zdrój znajdują się również kościół pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa, kościół pod wezwaniem świętego Franciszka i Leonarda czy też na przykład kościół polsko-katolicki pod wezwaniem Matki Bożej Różańcowej. Bardzo ciekawym miejscem, do którego z pewnością warto jest się udać, jest usytuowany na terenie parku zdrojowego dworek imienia Fryderyka Chopina. Już od roku 1802, dworek ten służył jako miejsce towarzyskich spotkań. Obecnie w miejscu tym odbywa się mnóstwo koncertów fortepianowych i zdrojowych a także różnorodnych przedstawień teatralnych. W tym przepięknym dworku nie zabrakło również samego mistrza. W roku 1826 w dworku na terenie Dusznik Zdrój koncertował sam Fryderyk Chopin.

Dla wielu turystów przyjeżdżających do Dusznik Zdrój atrakcję stanowi kolorowa fontanna. Na terenie całego miasta znajdują się trzy takie fontanny. Organizowane tu pokazy tańczących fontann są naprawdę zjawiskowe. Kolorowe reflektory, które wraz z wznoszącą się wodą fontanny tańczą w rytm muzyki są naprawdę spektakularne. Tak efektowane widowisko podziwiane może być każdego dnia w trakcie trwania festiwalu Chopinowskiego oraz rzadziej w pozostałych okresach. Mimo, iż w samym mieście atrakcji nie brakuje, wielu turystów postanawia również na zwiedzenie okolicznych miejscowości, które także są z pewnością tego warte. W pobliżu Dusznik Zdrój znajdują się między innymi Bystrzyca Kłodzka, Lądek Zdrój, Kletno oraz wiele innych. Ze względu na fakt, iż Duszniki Zdrój są miejscowością stricte uzdrowiskowo-wypoczynkową, a więc automatycznie odwiedzaną przez naprawdę wiele turystów, baza noclegowa na jej terenie, jest naprawdę dobrze rozwinięta. Nocleg w Dusznikach Zdrój można znaleźć w bardzo różnorodnych jego formach. Są to oczywiście różnorakie uzdrowiska i sanatoria, dodatkowo duże hotele i pensjonaty a także niewielkie kwatery prywatne prowadzone przez miejscowych gospodarzy (oraz wiele innych). Również dzięki takiemu zróżnicowaniu Duszniki Zdrój pozwalają na spędzenie na terenie miasta naprawdę odmiennej formy wypoczynku. Także jeśli chodzi o zaplecze gastronomiczne należy zaznaczyć, że jest ono w Dusznikach Zdrój naprawdę dobrze zorganizowane. Przyjeżdżający turysta nie musi z pewnością martwić się w Dusznikach Zdrój ani o swój nocleg ani o swoje wyżywienie. Pobyt w Dusznikach Zdrój jest z pewnością wspaniałą alternatywą na spędzenie swojego zarówno letniego jak i zimowego wypoczynku.

Pogoda Duszniki-Zdrój

Dzisiaj

2
Wiatr:
17 km/h
Opady:
0 mm
T. odczuwalna:
-3.5 °C

Mapa Duszniki-Zdrój

Galeria zdjęć Duszniki-Zdrój

Zobacz zdjęcia uczestników konkursu foto w serwisie e-nocleg.pl