Dobrzyków to jedna z wsi zlokalizowanych w województwie mazowieckim. Dobrzyków zlokalizowany jest niedaleko takich miast jak na przykład Płock. Wieś jest częścią gminy Gąbin i mimo tego, że z pewnością nie należy do największych, przyjazd tutaj może okazać się naprawdę trafioną decyzją. Niegdyś Dobrzyków był osadą zamieszkiwaną przez kowali, z czym związana jest pewna hipoteza dotycząca funkcjonującej obecnie nazwy wsi. Dobrze kuć a stąd Dobrzyków - to jednak nie jedyna hipoteza dotycząca etymologii tej nazwy.
Pierwsze wzmianki na temat tej mazowieckiej wsi pochodzą z 1341 roku. Na przestrzeni lat przynależność Dobrzykowa zmieniała się a było to wynikiem tła historycznego w danym okresie. Mimo, iż wieś Dobrzyków nie zaskakuje ani powierzchnią ani też liczbą ludności, jej bardzo swoisty charakter potrafi zafascynować. Na terenie Dobrzykowa znajdują się pewne obiekty zabytkowe, które stanowią jego wizytówkę. Ważną budowlą jest wykonany z drewna kościół parafialny pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, który pochodzi z drugiej połowy XVIII wieku - roku 1775. Wchodząc do wnętrza świątyni można zobaczyć typowy przykład architektury późnorenesansowej oraz barokowej. Znajdując się w środku dużą uwagę przykuwają pewne zabytki, które związane są ściśle z sztuką sakralną. Kościół wyposaża między innymi przepiękny obraz, na którym widnieje wizerunek Matki Bożej z Dzieciątkiem. Dzieło pochodzi z okresu XVII wieku i jest dosyć specyficzne, gdyż nie jest obrazem płóciennym - farba nałożona została na deskę. Z elementów sztuki sakralnej, które zdobią wnętrza świątyni, można wyróżnić także barokowe Stelle, które wcześniej były wyposażeniem kościoła płockich norbertanek. W wyniku rozbioru budowli, te charakterystycznie zdobione ławki, znalazły swoje miejsce właśnie w świątyni w Dobrzykowie. Renesansowy styl architektoniczny w kościele pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny prezentuje także ambona, którą zdobią trzy gotyckie posążki. W pobliżu kościoła znajduje się także cmentarz, na którym znajdują się dwa ważne obiekty. Jest to pochodząca z XIX wieku, murowana kaplica, a także mogiły poległych we wrześniu 1939 roku, polskich, nieznanych żołnierzy, które traktowane są przez mieszkańców Dobrzykowa z należytym szacunkiem.
Na terenie wsi znajdują się również dwa, zabytkowe już, domy. Pochodzą one z okresu XIX-XX wieku i różnią się między sobą materiałem z jakiego zostały wykonane - jeden z nich jest drewniany, natomiast drugi murowany. Będąc w Dobrzykowie warto również udać się na wycieczkę po okolicach - być może przejażdżka rowerowa okaże się naprawdę dobrą alternatywą na słoneczne popołudnie. Z Dobrzykowem związane są pewne sławne osoby. Z tej mazowieckiej wsi pochodził na przykład Józef Herman Osiński, który był między innymi zarówno autorem jak i zajmował się przekładami prac z takich dziedzin jak fizyka, chemia oraz metalurgia. Z Dobrzykowem ściśle związana jest także postać polskiego historyka i profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego - Wincentego Zakrzewskiego.