Przewodnik Dębogóra


               Dębogóra jest wsią położoną w Wielkopolsce, w powiecie czarnkowsko-trzcianeckim, w gminie Wieleń. Leży na północy Wielkopolski, na skraju Puszczy Noteckiej. Mieści się tam zabytkowy zespól parkowo-dworski, w którym działa gospodarstwo agroturystyczne Dwór i Stajnia Dębogóra. W 2009 roku zajęło ono I miejsce w konkursie Wielkopolskiego Urzędu Marszałkowskiego na najlepszy obiekt agroturystyczny w Wielkopolsce. Działa od kilkunastu lat.
              Neoklasycystyczny dworek umeblowany jest w stylu epoki. Kuchnia bazuje na produktach wytworzonych we własnym gospodarstwie rolnym. Oferta jest skierowana przede wszystkim do ludzi aktywnych. Lasy pełne wzniesień, wąwozów i strumieni przyciągają kolarzy, koniarzy, kajakarzy, turystów pieszych uprawiających nordic walking, motocyklistów, wędkarzy i militarystów.
     

                Są tu w okolicy ścieżki spacerowe, szlaki turystyczne, rowerowe i końskie. Organizowane są spływy kajakowe rzeką Drawą. Można jeździć konno w siodle lub bryczką, a w zimie są kuligi (byle pogoda dopisywała). Wędkarski raj to 4 ha zarybionego stawu. Miłośnicy militariów mogą przemierzać trasy wozem bojowym SKOT, a kilka razy w roku strzela się z miejscowych armat.
W okolicy jest wiele parków i rezerwatów przyrody: Drawieński Park Narodowy, „Szwajcaria Czarnkowska”, „Czapliniec Kuźnicki” ( chroni obszar lęgowy ptactwa), „Źródliska Flinty” (chroni florę źródła rzeki Flinty), „Wilcze Błoto” (chroni torfowiska Puszczy Noteckiej).
Przez okolice przechodzą liczne szlaki rowerowe i wodne. Turyści aktywni na pewno nie będą żałować wypoczynku w tym regionie.
                    Inna Dębogórza w Wielkopolsce to wieś w okolicy Czerwonaka. Leży na skraju Puszczy Zielonki. Pierwsza wzmianka pochodzi z 1335 roku, gdy była to własność cysterek z Owińsk. Wieś jest mała, zamieszkuje ją niespełna 50 osób. Znajduje się tu stajnia, która jest ośrodkiem reiningu. Znajduje się tutaj również ekskluzywny hotel Ego-SPA.  Puszcza Zielonka jest bardzo lubiana przez Poznaniaków.
Dwie małe wsie w Wielkopolsce o takiej samej nazwie, podobnie położone na skraju puszczy i w obu ciekawa oferta kierowana do turystów. Mnie najbardziej korci zmęczyć się w Puszczy Noteckiej i wypocząć w Puszczy Zielonce. Ale każdy może wybrać według swojego gustu.

Pogoda Dębogóra

Dzisiaj

3
Wiatr:
6 km/h
Opady:
0 mm
T. odczuwalna:
2 °C

Mapa Dębogóra

Okoliczne miejscowości