Kościół Matki Bożej Częstochowskiej w Darłowie

Ta niezwykła świątynia nazywana bywa także kościołem Mariackim. Opiekę nad nim sprawują ojcowie franciszkanie. Historia tego kościoła swoje początki ma już w XIV wieku. Wtedy właśnie biskup kamieński zainaugurował budowę świątyni Najświętszej Marii Panny Wniebowziętej. Pod koniec lat 90-tych XIV wieku postawiono wieżę kościelną a później zakrystię i boczne kaplice. Niestety kościół ten był  nękany ciągłymi pożarami. Niezwykle tragiczny był pożar w 1679 roku. Strawił on całe wnętrze świątyni oraz wieżę.

W XVI wieku jak większość kościołów na Pomorzu, także i ta świątynia znajdowała się w rękach protestantów. Po II wojnie światowej kościół został powierzony w opiekę ojcom franciszkanom z gdańskiej Prowincji Matki Bożej Niepokalanej.

1 września 1945 roku dokonano uroczystego poświęcenia i przekazania świątyni. W kolejnych latach skupiono się głównie na powrocie do gotyckiego wystroju kościoła. Usunięto tynki ścienne, które zasłoniły gotyckie malowidła i obrazy, zdemontowano także wykonane z drewna balkony. W roku 1962 kościół otrzymał wezwanie Matki Bożej Częstochowskiej. Wtedy też na głównym ołtarzu pojawił się przepiękny obraz przedstawiający właśnie Matkę Bożą Częstochowską. Co ciekawe od 1992 roku w tym darłowskim kościele rozwija się kult ku czci Matki Bożej Fatimskiej, Królowej Pokoju i Jedności. Znajdująca się tam figura Fatimskiej Madonny została osobiście ukoronowana przez papieża Jana Pawła II. Miało to miejsce w 1993 roku, na audiencji w stolicy piotrowej.

Wnętrze tej przepięknej świątyni zdobi wiele niezwykle cennych zabytków. Wśród nich należy wymienić zabytkową ambonę, której pochodzenie datuje się na wiek XVII. Ponadto znajduje się tam wiele niezwykłych malowideł. Między innymi portrety apostołów z XVII wieku, piękne barokowe obrazy. Odwiedzając tą świątynię można podziwiać także misę chrzcielną z epoki renesansu, krucyfiks oraz barokowe tabernakulum, stalle z XVII wieku, piękny mosiężny żyrandol przedstawiający anioła, zabytkowe organy.

Wartym uwagi jest fakt, że we wnętrzu kościoła znajdują się sarkofagi książąt pomorskich: Elżbiety i Eryka I oraz księżnej Jadwigi.

Przewodnik Darłowo

Darłowo jest miastem znajdującym się w województwie zachodniopomorskim. Wraz z innymi nadmorskimi kurortami tworzy tak zwane Wybrzeże Bałtyckie . Jak więc sama nazwa wskazuje, Darłowo jest...