Przewodnik Cierzpięty

          W sercu Puszczy Piskiej, w woj. warmińsko-mazurskim, w pobliżu Jeziora Mokrego znajduje się malowniczo położona miejscowość Cierzpięty. Chcąc przenieść się, choć na chwilę z pełnego zgiełku i tłoku wielkiego miasta do spokojnego miejsca warto wybrać mazurską wieś Cierzpięty. To biegnące swoim rytmem i żyjące w zgodzie z naturą miejsce będzie satysfakcjonowało nawet najbardziej wybrednego gościa.
          Niewątpliwym atutem wsi Cierzpięty jest przepiękne położenie. Lasy Puszczy Piskiej i dominujące wśród niej przepiękne okazy dębu szypułkowego, lipy drobnolistnej oraz grabu pospolitego wplecionych w tło wielu jezior, stanowią podstawę pięknych okolic wsi. Cierzpięty wtopione w malowniczy krajobraz Jeziora Mokrego stanowią bogaty i unikalny klimat dla mieszkańców i odwiedzających gości. Znaleźć tu można ciszę i spokój, odczucie harmonii z naturą, której nie sposób odczuć w wielkim mieście wśród natłoku spraw i problemów. Regenerację sił fizycznych i psychicznych gwarantuje gościnność mieszkańców mazurskiej wsi Cierzpięty połączona z bogatą ofertą propozycji na spędzanie wolnego czasu. Wśród nich znajdą się przede wszystkim żeglarstwo, wędkarstwo, kajakarstwo czy też wycieczki rowerowe pozwalające na bezpośredni kontakt z mazurską naturą.
Bardzo liczne zbiorniki wodne, doliny rzek, torfowiska oraz tereny bagienne stanowią niezwykły krajobraz Mazurskiego Parku Krajobrazowego a tym samym wsi Cierzpięty leżącej na jego terenie. W niedalekiej odległości od wsi utworzony został rezerwat ornitologiczny „Ławny Lasek” chroniący 200 letnie sosny stanowiące w przeszłości obszar, na którym kolonie swe miała czapla siwa oraz leśno - torfowiskowy rezerwat „Królewska Sosna” będący atrakcją turystyczną szczególnie ze względu na niezwykłe okazy przyrody. Są nimi przede wszystkim 200 letnie lasy sosnowe oraz pomniki przyrody – 300 letnia sosna oraz Dąb nad Mukrem im. Karola Małka.

          Amatorzy wodnych szaleństw, w szczególności zaś kajakarstwa odnajdą tu uważany za jeden z najpiękniejszych szlaków kajakowych w Europie – Szlak Krutyni będący zarazem rezerwatem przyrody. W skład szlaku Krutyni wchodzi J. Mokre, które swą przepiękną linia brzegową oraz czystą wodą zachęca do odpoczynku i relaksu. 19 km trasa rowerowa ciągnąca się wzdłuż malowniczych brzegów Jeziora Mokrego pozwala poznać z bliska florę i faunę rezerwatu.
W pobliżu znajduje się wiele innych miejsc i atrakcji wartych odwiedzenia, w szczególności zaliczyć można do nich m.in.:
o    Park Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie (ok. 15km)
o    Muzeum Przyrody,  Stacja Badawcza PAN – Popielno
o    Muzeum Konstantego – Ildefonsa Gałczyńskiego – w Praniu
o    Park Dzikich Zwierząt im. prof. Benedykta Dybowskiego – Kadzidłowo
o    Mrągowo, a w nim – Ratusz miejski, Strażnica bośniacka, Wieża Bismarcka, Góra Czterech Wiatrów
o    Mikołajki – XIX – wieczny Kościół ewangelicki, Mazurski Eden – Galindia stanowiący osadę pradawnych mieszkańców Krainy Tysiąca Jezior, Rezerwat Łuknajno, w którym spotkać można m.in. łabędzia niemego mającego na tym obszarze swe największe skupisko w Polsce.
o    Sanktuarium Maryjne – Święta Lipka

Pogoda Cierzpięty

Dzisiaj

13
Wiatr:
6 km/h
Opady:
2 mm
T. odczuwalna:
15 °C

Mapa Cierzpięty

Okoliczne miejscowości