Przewodnik Ciechocinek

Ciechocinek to niewielkie miasto położone w woj. kujawsko-pomorskim, na tzw. Białych Kujawach. Słynie przede wszystkim z uzdrowisk, z których to dóbr korzysta rocznie nawet 100 tysięcy osób.

 Historia miasta sięga zamierzchłych czasów. Na terenie dzisiejszego Ciechocinka znajdował się gród kasztelański Słońsk, o którym pisano już w roku 1065. W roku 1235 książę Konrad I Mazowiecki spisał akt, w którym przekazał Zakonowi Krzyżackiemu, dwie warzelnie soli. Pierwsza wzmianka o wsi Ciechocino pochodzi z 1379 r., a obecna nazwa Ciechocinka pojawiła się w roku 1520. Mimo to, prawa miejskie otrzymał dopiero 80 lat później, w roku 1916. Od tego momentu stał się miastem o charakterze uzdrowiskowym, do którego rokrocznie przybywały liczne grupy kuracjuszy, również spoza granic Polski.

 

Miasto wielokrotnie zostało nawiedzone przez powodzie, co zdecydowanie utrudniało jego rozbudowę i rozwój. Z tego powodu w latach 1963-1970 zbudowano elektrownię wodną we Włocławku. Do dziś pełni ona również funkcję zbiornika retencyjnego, który chroni Ciechocinek przed powodziami.


 Obecnie Ciechocinek liczy ok. 11 tysięcy mieszkańców i może się pochwalić nie tylko tytułem „Perły Uzdrowisk Polskich”, ale również cudowną architekturą, zabytkami archeologicznymi czy parkami. Jednymi z najważniejszych obiektów znajdujących się w mieście, które odwiedzają nie tylko kuracjusze, ale i rzesze turystów, są:

  • zabytkowa warzelnia soli umiejscowiona w budynku z 1830 roku;

  • ogromne, mierzące 15,8 m wysokości tężnie, służące do odparowywania wody z solanki;

  • znajdująca się w Parku Zdrojowym Pijalnia Wód Mineralnych;

  • wielokrotnie przebudowywany kościół parafialny p.w. Świętego Piotra i Pawła, pierwotnie będący drewnianą kaplicą, pochodzącą z roku 1851;

  • cerkiew prawosławna z 1894r.;

  • odrestaurowany Teatr Letni powstały w 1891r., z zabytkowym, secesyjnym gmachem, ponownie działający od 1998 roku;

  • Park Zdrojowy z powstałą w 1909 roku muszlą koncertową, gdzie organizowane są imprezy kulturalne;

  • dworek prezydencki mieszczący pamiątki związane z Prezydentem Ignacym Mościckim, jak również wystawy czasowe przedstawiające działalność Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego. To właśnie z jego inicjatywy dworek został wyremontowany.

Ponadto wartymi uwagi obiektami w Ciechocinku pozostają także: Łazienki, fontanny („Jaś i Małgosia” oraz „Grzybek”) czy poczta z czasów dwudziestolecia międzywojennego.

Poza wieloma ośrodkami oferującymi swoje usługi i pensjonatami, w Ciechocinku funkcjonują także szkoły, kina, galerie czy Biblioteka Miejskiego Centrum Kultury.

 

Klimat okolic Ciechocinka w łagodny sposób wpływa na samopoczucie odwiedzających.. Ze względu na posiadane naturalne bogactwa lecznicze, uzdrowiska miasta są skierowane głównie do osób, cierpiących na choroby układu krążenia, układu oddechowego, choroby ortopedyczno-urazowe, reumatyczne, choroby układu nerwowego, a także kobiece.

 Dziś Ciechocinek jest jednym z najznamienitszych miast Polski, często wymieniany i polecany wśród wartych odwiedzenia miejsc.

Mapa Ciechocinek

Galeria zdjęć Ciechocinek

Zobacz zdjęcia uczestników konkursu foto w serwisie e-nocleg.pl