Przewodnik Chojnice

W dzieciństwie trafiam na legendę o pięknej, ale okrutnej księżniczce Kunegundzie z „Chojnickiego Zamku”. Księżniczka zawarła pakt z diabłem, który w scenie końcowej ją porwał od weselnego stołu. Reszta uleciała z pamięci.

Pochodzenie legendy wskazywało na Chojnice, powiatowe miasto położone w południowo-zachodniej części Kaszub w Borach Tucholskich. Dojazd do Chojnic nie sprawia kłopotów. Węzeł kolejowy łączy z Trójmiastem, Bydgoszczą, Kołobrzegiem, a – trasa krajową nr 22 i drogi lokalnymi 212, 235, 240 umożliwiają dotarcie samochodem lub PKS-em.

 

W samych Chojnicach na turystów czekają 4 hotele w tym jeden w zabytkowej XIX-wiecznej kamienicy. Noclegów można też szukać w miejscowościach ościennych, a mniej wybredni rozbiją namioty na licznych w okolicy polach namiotowych.

Miasto, a raczej gród istniał już za pierwszych Piastów. Pierwsza wzmianka o miejscowości datowana jest na rok 1275 r. Niespełna 30 lat później (1309 r.) miasto dostało się pod panowanie Zakonu Krzyżackiego i na ten czas przypada największy rozkwit miasta. Krzyżacy panują w Chojnicach do roku 1466, gdy po kapitulacji załogi Krzyżackiej i podpisaniu II pokoju toruńskiego miasto włączono w skład ówczesnej Rzeczypospolitej. Jednak w czasie reformacji Chojniczanie przyjmują wyznanie ewangelickie.

 

Z czasów panowania krzyżackiego do dziś możemy podziwiać Bazylikę Mniejszą pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela (XIV w.). Kościół wielokrotnie niszczony przez pożary i liczne na tym terenie działanie wojenne, nie zachował pierwotnego wyglądu, oryginalne jest tylko boczne wejście od strony północnej. Jednak Bazylika nie jest najstarszą budowlą w mieście, to miano przysługuje starej plebani, która również służyła mieszkańcom jako gmach szkoły, dlatego uważana jest za kolebkę chojnickiego szkolnictwa. Długą historię ma również dawny klasztor augustiański, który istniał już w 1265 r., czyli jeszcze przed przybyciem do miasta Krzyżaków, jednak pierwotnie był to budynek drewniany. Gmach, który przetrwał do naszych czasów to późny barok, wzniesiony pod koniec XVIII w. Obecnie w dawnym klasztorze mieści się Katolickie LO. Miłośnicy średniowiecznych fortyfikacji z przyjemnością obejrzą Bramę Człuchowską wraz z przyległymi murami oraz znajdujące się w tym gmachu Muzeum Historyczno-Etnograficzne. Kościół Zwiastowania NMP, Budynek Starostwa, Ratusz to zdecydowanie młodsze zabytki miasta.

 

Leniwi czas spędzą w kawiarniach i restauracjach, których w mieście nie brakuje. Na szukających aktywnego wypoczynki w Chojnicach i okolicy czeka wiele atrakcji. Miłośnicy sportów wodnych moją skorzystać ze szlaków żeglugowych i kajakowych na rzekach Brda, Zbrzyca, wijących się wśród Borów Tucholskich oraz jeziorze Charzykowskim i wiele innych akwenów znajdujących się w okolicy.

Miłośnicy dwóch kółek lub pieszych wycieczek mogą wybrać się na malownicze szlaki w Borach Tucholskich.

O mojej księżniczce z dzieciństwa ani śladu. Choć niezupełnie, ślady okrutnej księżniczki prowadzą do Chojna, stąd chojnicki zamek, ale to już inna historia.

Mapa Chojnice

Okoliczne miejscowości