Przewodnik Chłopy

            Chłopy to niewielkich rozmiarów wieś, usytuowana w województwie zachodniopomorskim. Zajmuje tereny Wybrzeża Słowińskiego, należy do powiatu koszalińskiego i stanowi część gminy Mielno. Patrząc na układ urbanistyczny Chłopów można zauważyć pewne typowe cechy, mówiące o tym, że była to niegdyś typowa wieś rybacka. Widać nawiązanie do rybackiej osady, w której znajdują się bogato zdobione malowidłami domy, pochodzące z okresu wieku XIX. Między innymi z tego właśnie względu miejscowość Chłopy wpisana została na listę rejestru obiektów zabytkowych. Niegdyś tereny Chłopów zajęte były przez wieś Borowo (jej istnienie datuje się na wiek XIII), jednak wskutek wielu wydarzeń historycznych oraz zmian ukształtowania geograficznego ziemia ta została przejęta. Ponieważ Chłopy są wsią, która ma typowo rybacki charakter, wiele znajdujących się tu elementów ściśle nawiązuje do tej tematyki. Przykładem mogą być wyciągane na brzeg rybackiej przystani kutry oraz sprzedawane w typowo rybackich boksach świeże ryby. Jest to z pewnością duża atrakcja dla przyjeżdżających tam turystów. Wprowadza w świat starej rybackiej osady i przybliża w fenomenalny sposób przyjezdnym jej charakter.

           W Chłopach utworzona została także przystań morska, przystosowana do pływających tam statków i kutrów. Przystań znajduje się w okolicach centrum Chłopów i bardzo często staje się kierunkiem odwiedzin przebywających tam turystów, którzy traktują ten element zabudowy z pewnością jako dużą atrakcję. W skład infrastruktury przystani wchodzą takie elementy jak dalba wyciągowa (pal, który wbija się w dno zbiornika wodnego wykorzystywany między innymi jako uchwyt do cumowania statków), plażę, na obszarze której można bazować łodzie a także portowe akwatorium. Plaże, które przeznaczone są do użytkowania wczasowiczów są szerokie i czyste. Fakt, iż są to plaże piaszczyste sprzyja z pewnością zażywania zarówno słonecznych jak i morskich kąpieli. Plaże otoczone są towarzystwem wydm oraz przepięknych sosnowych lasów, które nie tylko wpływają na walory przyrodnicze tego zachodniopomorskiego kurortu ale także na panujący tam klimat.

          Przebywający na terenie tego kurortu turyści odwiedzają również bardzo często znajdującą się w pobliskiej miejscowości latarnię morską (obiekt ten znajduje się około 7 kilometrów od Chłopów- w Gąskach). Latarnia ta wzniesiona została w drugiej połowie XIX wieku. W całości udostępniona jest do zwiedzania. Pokonując znajdujące się wewnątrz schody, można dostać się na jej sam szczyt, skąd przepiękne widoki i krajobrazy są rekompensatą za pokonany trud i wysiłek. Okolica zaprasza przebywających w Chłopach turystów także do odwiedzenia jeziora Jamno, który usytuowany jest przy większej nadmorskiej miejscowości- w Mielnie. Jezioro jest fenomenalną alternatywą dla wszystkich miłośników wodnych sportów. Jest także wspaniałym miejscem dla pasjonatów wędkarstwa. Istnieje również wypożyczenie sprzętu wodnego, który umożliwi przeżycie prawdziwej przygody na tafli jeziora Jamno. Dużą atrakcję turystyczną stanowi także rejs statkiem wycieczkowym.

Pogoda Chłopy

Dzisiaj

10
Wiatr:
9 km/h
Opady:
1 mm
T. odczuwalna:
8.5 °C

Mapa Chłopy

Galeria zdjęć Chłopy

Zobacz zdjęcia uczestników konkursu foto w serwisie e-nocleg.pl