Przewodnik Chłapowo

          Wybrzeże Bałtyckie tworzone jest przez wiele kurortów turystycznych, które w fenomenalny sposób nadają się na spędzenie letniego wypoczynku. Jedną z takich miejscowości jest Chłapowo. Mimo, iż nie jest to jeden z najbardziej popularnych kurortów nadmorskich, miejsce to jest z pewnością warte odwiedzenia. Chłapowo to właściwie część większego nadmorskiego miasta- Władysławowa, jednak funkcjonuje poniekąd jako osobny kurort. Historia Chłapowa sięga 1359 roku, gdyż to właśnie z tego okresu pochodzą pierwsze wzmianki na jego temat. Pierwotnie miejscowość ta istniała jako Klappow, obecne zaś nazwa Chłapowo na prawach zgodnych z konstytucją zaczęła funkcjonować w wieku XVII.

          Szczególny rozwój Chłapowa miał miejsce pod koniec wieku XVIII, z którego do dziś na terenie miasto zachowało się wiele zabytkowych obiektów- między innymi typowe dla tego obszaru wiejskie chałupy. Na przyjeżdżających do Chłapowa turystów czeka wiele atrakcji. Pod względem przyrodniczym taką atrakcją jest z pewnością Nadmorski Park Krajobrazowy. To, co szczególnie przyciągającego jest w tym miejscu, to fakt, iż jego sprawcą jest w pełni natura. Na terenie Nadmorskiego Parku Krajobrazowego można podziwiać występujące tam bogactwo flory i fauny. Na walory Chłapowa wpływa także z pewnością szeroka, piaszczysta plaża, na której rozciąga się klif. Plaża rozprzestrzenia się wzdłuż północnej granicy miasta, a tworzące ją ziarenka piasku są drobne i białe. Na plaże w wielu miejscach prowadzą szerokie schody, które tworzą bardzo ciekawe zejścia.

          Kolejną atrakcją tego nadmorskiego kurortu jest również Wąwóz Chłapowski, który przez pochodzących z Kaszub mieszkańców, nazywany jest bardzo często także Rudnikiem. Spływające z Wysoczyny do Bałtyku wody powodowały erozje w tamtych miejscach i tak doszło do jego powstania. Pobliska lokalizacja Morza Bałtyckiego oraz malownicze krajobrazy tworzone między innymi przez Wąwóz Chłapowski sprawiają, że wielu letników zadaje sobie Chłapowo jako cel letniego wypoczynku. W Chłapowie można odetchnąć z pewnością od miejskiego zgiełku. Bliskość z naturą pozwala na prawdziwy wypoczynek. Nie brakuje jednak atrakcji, które pozwalają spędzić turyście swój czas w sposób nieco bardziej aktywny. Taką alternatywą może być oczywiście Żeglarstwo czy też nurkowanie. Bardzo dobrym pomysłem dla tych, którzy nie boją się nieco większych wrażeń i nutki adrenaliny może okazać się także paralotniarstwo.

         W Chłapowie baza noclegowa, ze względu na charakter tego miasta, jest oczywiście bardzo dobrze rozwinięta. Na terenie miasta znajdują się liczne hotele, pensjonaty, wynajmowane przez miejscowych gospodarzy prywatne kwatery, czy też na przykład pola namiotowe. Chłapowo stwarza wiele możliwości zarówno noclegowych jak i formy spędzanego tam urlopu. Także usługi gastronomiczne pozwalają swoim gościom na skosztowanie smaków typowych dla tego regionu. Jako, że Chłapowo od wielu lat ściśle związane jest (jak zresztą większość nadmorskich miejscowości) z rybołówstwem, warto udać się do smażalni, w której skosztować można świeżo przyrządzonej morskiej ryby.

Pogoda Chłapowo

Dzisiaj

17
Wiatr:
9 km/h
Opady:
0 mm
T. odczuwalna:
22 °C

Mapa Chłapowo

Galeria zdjęć Chłapowo

Zobacz zdjęcia uczestników konkursu foto w serwisie e-nocleg.pl