Przewodnik Charzykowy

Charzykowy to wieś o charakterze turystyczno – wypoczynkowym położona w województwie pomorskim. Znajduje się w powiecie chojnickim, w gminie Chojnice, w malowniczych okolicach Jeziora Charzykowskiego (inna nazwa to Łukomie).

Pierwsza osada w miejscu dzisiejszej wsi mieściła się prawdopodobnie nad południowo-zachodnimi brzegami jeziora. Do 1309 roku, Charzykowy należały do kasztelanii w Szczytnie, a w latach 1309-1466 komturii w Człuchowie. Akt lokacyjny dla Charzyków pochodzi z 1350 roku. Nazwa wsi ulegała częstym zmianom – według opowieści na początku nazywano ją „Charzikowem”, a w czasach krzyżackich Mickendorff. Charzykowy jako nazwa stała funkcjonuje od 1660 roku.


W Charzykowach mieści się siedziba Parku Narodowego Bory Tucholskie oraz najstarszego w Polsce Chojnickiego Klub Żeglarskiego. Data jego założenia przypada na marzec 1922 roku.

Turystom szukającym spokojnego wypoczynku Charzykowy oferuje wiele miejsc noclegowych nad samym jeziorem, które to jest główny punktem ofert turystycznych tego rejonu.

Brzegi jeziora od strony północno-wschodniej są wysokie i dochodzą do 25 metrów - w tym miejscu znajduje się punkt widokowy na ujście Strugi Siedmiu jezior. Pierwsza i mniejsza z wysp nosi nazwę "Wyspa Miłości", żartobliwie przez żeglarzy zwana Wyspą Miłości dla Początkujących.

 

Zwolennikom pieszych i rowerowych wycieczek szczególnie polecana jest ścieżka edukacyjna "Las Wolność", zlokalizowana przy południowo - zachodnim brzegu Jeziora Charzykowskiego. Szlak ma długość około 1,5 kilometra. Sam las Wolność znajduje się w tym samym miejscu i otacza osadę o tej samej nazwie, jest częścią Zaborskiego Parku Krajobrazowego. W tych okolicach archeolodzy znaleźli ślady osadnictwa sprzed 2,5 tysiąca lat.

Wielbiciele przyrody powinny zajrzeć w lasy wymienionego Zaborskiego Parku Krajobrazowego, w którego granicach znajduje się około 50 jezior. Ponadto niewątpliwą atrakcją jest fakt, że we florze parku wyróżnić można bogatą roślinność, w tym relikty pochodzenia polodowcowego, jak na przykład: turzyca strunowa, bażyna czarna, skalnica torfowiskowa czy zimoziół północny.

 

Charzykowy są doskonałym miejscem wypadowym do okolicznych miejscowości i lasów, ale też świetnym punktem wypoczynkowym. Bliskie sąsiedztwo Jeziora Charzykowskiego oferuje liczne atrakcje związane ze sportami wodnymi: kajakarstwem i żeglarstwem. Znajdująca się tutaj baza PTTK (Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego), wraz z ośrodkiem kempingowym, oferuje wynajem sprzętu do uprawiania turystyki wodnej. Z kolei leśne ścieżki i szlaki co roku przyciągają chętnych spacerowiczów, wielbicieli nordic walkingu i rowerzystów.

Zielone tereny i dostępność wody sprzyjają także zbieraniu grzybów, owoców leśnych i wędkarstwu.

We wsi, nieprzerwanie od 1958 roku działa LKS, czyli Ludowy Klub Sportowy, zrzeszający licznych wielbicieli żeglarstwa i sprawujący pieczę nad wieloma imprezami związanymi z wodą, w tym licznych regat.

Mapa Charzykowy

Galeria zdjęć Charzykowy

Zobacz zdjęcia uczestników konkursu foto w serwisie e-nocleg.pl