Przewodnik Bysław

Bysław, wieś położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie tucholskim. Znajduje się na wschodnim obrzeżu Borów Tucholskich, w gminie Lubiewo.

Według podań historycznych, nazwa wsi pochodzi najprawdopodobniej od imienia rycerza Zbysława, który osiadł się w tej okolicy. Wcześniej jego kilkakrotnie zmieniającą się nazwę wymieniono już 29 czerwca 1301 roku. Sam „Bysław” pierwszy raz pojawił się w XVII wieku. W XIX wieku większość mieszkańców wsi zajmowała się hodowlą bydła i produkcją nabiału. Wskutek słabego rozwoju przemysłu w powiecie tucholskim, dużą rolę w gospodarce spełniało rzemiosło. Bysław w początkach XX wieku należał do jednej z najbardziej rozwiniętych wsi w okolicy. W czasie II wojny światowej na terenie gminy Bysław rozstrzelano wiele osób, głównie rolników, kupców, nauczycieli i księży.

 

Głównym zabytkiem Bysławia jest parafialny kościół rzymskokatolicki pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego. Kościół powstał w latach 1886 - 1888, w miejscu poprzedniego, pochodzącego z XVI wieku drewnianego kościoła. To właśnie tutaj znajduje się tablica, z której wynika, iż nazwa wsi wzięła się od rycerza Zbysława. Wartym uwagi jest również dzwon kościelny pochodzący z 1636 roku. Zrabowany przez Niemców w czasie II wojny światowej wrócił do Bysławia 17 października 1948 roku. Do pozostałych historycznych elementów należą: granitowa kropielnica z 1747 roku, monstrancja z 1770 i pacyfikał z końca XVIII wieku.

Obecnie Bysław, na podobieństwo okolicznych miejscowości, nastawiony jest głównie na turystykę. Dlatego też dla osób, które zdecydują się na wypoczynek w Bysławiu, przygotowano wiele atrakcji związanych z położeniem w otoczeniu przyrody. Podobnie jak w innych tego typu miejscowościach, działa agroturystyka, powiązana z organizacją pieszych i rowerowych wycieczek, spływów kajakowych (np. Brdą), czy spokojnym zbieraniu leśnych owoców, grzybów i wędkarstwie.

Na chętnych czekają atrakcje pobliskiego Tucholskiego Parku Krajobrazowego. Zaliczają się do nich:

  • Rezerwat przyrody Cisy Staropolskie im. Leona Wyczółkowskiego, będący najstarszym rezerwatem w Polsce i drugim pod tym względem w Europie;

  • Kręgi Kamienne w Odrach, stanowiące największe w Polsce skupisko kamiennych kręgów, prawdopodobnie cmentarzysko Gotów z I i II w. n.e.;

  • nawiązujący do idei rzymskich akweduktów Akwedukt w Fojutowie.

Ponadto na wielbicieli polskiej fauny i flory czeka m.in. zimoziół północny, będący reliktem roślinnym oraz wart odwiedzenia rezerwat przyrody Bagno Grzybna, w którym występuje żuraw popielaty, będący w naszym kraju istną rzadkością.

W Bysławiu działa również ochotnicza straż pożarna, z ponad 130-letnią, udokumentowaną tradycją. W zapiskach archiwalnych widnieje notatka o treści „Straż Pożarną w Bysławiu założył właściciel folwarku z Klonowa Daust w roku 1876”. Wiosną 1983 roku podjęto uchwałę o budowie dostępnego dla całej społeczności Bysławia Domu Strażaka.

Jako ciekawostkę można dodać, iż tradycyjną potrawą Bysławia są kociewskie kluski ziemniaczane, czyli kluski o nieregularnych kształtach, okraszone słoniną.

Mapa Bysław

Okoliczne miejscowości