Przewodnik Brzezinki

Wieś Brzezinki jest jednostką administracyjną należącą do województwa opolskiego. Stanowi powiat kluczborski i jest częścią gminy Wołczyn, której siedzibą jest miasto o tej samej nazwie. Innymi Sołectwami obok wsi Brzezinki, które tworzą tą gminę są: Bruny, Brynica, Brzezinki, Duczów Mały, Duczów Wielki, Gierałcice, Komorzno, Krzywiczyny, Ligota Wołczyńska, Markotów Mały, Markotów Duży, Rożnów, Skałągi, Szum, Szymonków, Świniary Małe, Świniary Wielkie, Wąsice, Wierzchy, Wierzbica Dolna, Wierzbica Górna. Na terenie całej wołczyńskiej gminy wieś Brzezinki uchodzi za jedną z największych. Zamieszkująca ją ludność sięga liczby około 400. Średnia wysokość, na jakiej usytuowane są Brzezinki to 147 metrów nad poziomem morza.

              Wieś Brzezinki to typ wsi nazywaną ulicówką. Ten typ wsi charakteryzuje się jedną główną ulicą, z obu stron której znajduje się zwarta zabudowa. Wieś ciągnie się z północnego-wschodu w kierunku południowego-zachodu. Pierwsze wzmianki, jakie dotyczą wsi Brzezinki pochodzą z roku 1300. Z tym właśnie roku utworzony został pisemny dokument, w którym nazwa „Brzezinki” pojawia się po raz pierwszy. Przypuszcza się jednak, że wieś Brzezinki mogła istnieć już wcześniej, niżeli podaną tą zapisane w dokumentach informacje. Obecna nazwa wsi jest identyczna z tą, pod jaką pierwotnie zaczęła funkcjonować ta miejscowość. Jest ona ściśle powiązana z faktem, iż rejony obecnych Brzezinek to osada znajdująca się wśród porastających ją zagajników brzozowych. Również jeśli chodzi o niemiecką nazwę tej miejscowości to jest ona dosłownym tłumaczeniem z języka polskiego. Nie zawsze jednak granice wyznaczające obszary dzisiejszych Brzezinek były identyczne. Początkowe Brzezinki zajmowały jedynie wschodnią część obecnych terenów, które są przynależne wsi. Dopiero stopniowy rozwój wsi spowodował sukcesywne powiększanie się powierzchni zajmowanej przez Brzezinki. W XVIII wieku wieś przyjęła mniej więcej dzisiejsze rozmiary, co może wskazywać na spowolnienie zachodzącego tam wcześniej progresu.

             Na terenie wsi znajduje się bardzo ważny obiekt o wartości zabytkowym, którym wieś śmiało może poszczycić się na terenie całego powiatu kluczborskiego. Jest to wykonany z drewna kościół pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny. Budowla wzniesiona została w 1530 roku, natomiast około 150 lat później miejsce miała jej przebudowa. Nie jest pierwszą świątynią, jaka została wybudowana w tym miejscu. Wcześniej znajdowała się tam inny kościół, który najprawdopodobniej uległ rozbiórce bądź też został doszczętnie zniszczony w wyniku mającego tam miejsce pożaru. Zarówno zewnętrza architektura kościoła jak i jego środek zasługują na uwagę. Wnętrza kościoła ozdobione jest przepięknym ołtarzem a także cennymi pod względem zabytkowym rzeźbami. Będąc na terenie wsi Brzezinki warto jest niewątpliwie udać się także w kierunku okolicznych miejscowości. Cały powiat kluczborski to bez wątpienia wspaniałe położenie, dzięki któremu region ten charakteryzują spore walory przyrodnicze - bogactwo świata roślinnego oraz zwierzęcego.

Pogoda Brzezinki

Dzisiaj

10
Wiatr:
3 km/h
Opady:
0 mm
T. odczuwalna:
12 °C

Mapa Brzezinki

Okoliczne miejscowości