Z miastem Bolków związane są pewne charakterystyczne legendy. Jedna z nich dotyczy bursztynowej komnaty. Książka autorstwa Jana Stulina - „Gdzie ukryto Bursztynową Komnatę” odpowiada na tytułowej pytanie, podając jako poszukiwane miejsce właśnie bolkowski rynek. Bolków jest z pewnością miejscowością, która niezwykle ochoczo odwiedzana jest przez turystów. Niebagatelny wpływ ma na to oczywiście ukształtowanie geograficzne stanowiących Bolków terenów. Miasto to jest częścią województwa dolnośląskiego. Korzystne (zwłaszcza pod względem turystycznym) położenie związane jest przede wszystkim z faktu, iż Bolków zlokalizowany jest na pograniczu Podgórza Bolkowskiego oraz Gór Kaczawskich, które razem są częścią Sudetów Zachodnich.
Bolków to zarówno łagodny klimat podgórskich nizin i kotlin jak i zdecydowanie bardziej ostry klimat górski. Na przyjeżdżających do Bolkowa turystów czeka wiele atrakcji. Są to oczywiście zabytkowe obiekty i budowle, jednak nie tylko, bowiem miasto pochwalić się może również innymi charakterystycznymi elementami, które są jego pewnego rodzaju wizytówką. Codziennie, dokładnie w samo południe, z ratuszowej wieży rozprzestrzenia się melodia odgrywanego hejnału, który funkcjonuje pod tytułem „Rycerz”. Przyjezdnych przyciągają także oczywiście turystyczne szlaki, które zabierają z niesamowitą podróż po najpiękniejszych zakątkach Bolkowa oraz jego okolic. Nie można pominąć także źródła Jana, którego woda ma dla mieszkańców Bolkowa znaczenie szczególne. Bolków słynie także z pewnych, powtarzających się w sposób cykliczny, imprez. Należy do nich na przykład kolarki wyścig, którego start ma miejsce w Bałtyku zaś meta zlokalizowana jest na terenie Karkonoszy. Z miejscem początku i końca wyścigu związana jest nazwa całych zawodów - Bałtyk Karkonosze Tour. Bardzo ciekawym wydarzeniem kulturalnym jest także tak zwane Castle Party. Ta impreza to przede wszystkim raj dla wszystkich miłośników gotyckiego rocka. Na terenie zamku w Bolkowie jednoczą się pasjonaci tego gatunku muzyki, którzy mają okazję podziwiać wielu jej wspaniałych twórców. Innymi impreza są na przykład Dni Bolkowa, Diecezjalny Festiwal Kolęd i Pastorałek czy też Kryterium Kolarskie o Puchar Burmistrza Bolkowa.
Z tym dolnośląskim miastem związane są pewne osoby, które uzyskały tytuł tak zwanych honorowych obywateli Bolkowa. Wśród nich znajduje się na przykład Hans-Jochen Meier, Jacob Zwier czy też Jerzy Szmajdziński. W przeszłości miasto nadało także tytuł honorowego obywatela Adolfowi Hitlerowi oraz Paulowi van Hindenburgowi. Będąc na terenie Bolkowa warto udać się w pewne charakterystyczne miejsca, które związane są z zabytkami i historią miasta. Do chronionych prawnie zabytków w Bolkowie należą między innymi Zamek w Bolkowie, pełniący od XIII wieku funkcję obroną, bolkowski ratusz, czy też kościół parafialny pod wezwaniem świętej Jadwigi. Przyjeżdżając do Bolkowa bardzo często można poczuć się zaskoczonym, że miasto to jest godne uwagi nie tylko pod względem geograficzno-przyrodnicznym, ale także pod względów dóbr zabytkowych.