Biskupiec, liczące około 10 tysięcy mieszkańców miasto leżące w malowniczym województwie warmińsko - mazurskim, w powiecie olsztyńskim.
Historia miasta sięga okolic XIV wieku, a pierwsza wzmianka w dokumentach o zamku w Biskupcu pochodzi z 1389 roku. Prawa miejskie kilka lat później, 17 października 1395 roku, nadał biskup Henryk Sorbom. W kolejnych stuleciach, mimo szybkiego rozwoju miasta, Biskupiec nawiedzały liczne klęski, w tym pożary, głód, napaści ze strony nieprzyjaciela oraz szalejąca w Europie epidemia dżumy. Wielokrotnie zajmowane, przechodziło z rąk do rąk. Duży przełom pod względem gospodarczym nastąpił w XIX wieku, kiedy to Biskupiec uzyskał połączenie kolejowe z okolicznymi miastami. Wówczas to miasto zaczęło się prężnie rozwijać. Po II wojnie światowej zniszczono ponad połowę znajdujących się na terenie miasta budynków, z których wielu do dziś nie odbudowano.
Biskupiec, mimo znanej historii, od lat jest miejscem prowadzonych na szeroką skalę, tak w centrum miasta jak i w okolicach, wykopalisk archeologicznych. Należy bowiem wspomnieć, iż najstarsze ślady bytności człowieka na terenie powiatu Biskupieckiego pochodzą już sprzed około 9000 lat. Są to odnalezione ostrza kościane długości kilkunastu centymetrów - groty strzał lub dzirytów.
Do ocalałych, najważniejszych atrakcji pod względem historycznym, znajdujących się na terenie Biskupca i okolic z pewnością należą:
· Kilkakrotnie niszczony i odbudowywany Kościół pw. św. Jana Chrzciciela. Mimo iż dzisiejszy wygląd jest efektem modernizacji, jaka nastąpiła po 1945 roku, warto podkreślić· , że sam budynek dzisiejszego kościoła istniał już w czasie lokacji miasta w 1395 roku.
· Wybudowany w latach 1846 – 1848 kościół ewangelicki, dziś znany jako Kościół pw. bł. Karoliny Kózkówny. Powstał on na bazie projektu Friedricha Augusta Stülera, odrestaurowany w latach 70. XX wieku.
· Średniowieczny gotycki układ przestrzenny starego miasta.
Ciekawą historią związaną z Biskupcem jest odnalezienie w 1994 roku niewielkiej figurki "małpoluda z Węgoja". Do dziś nie udało się jednoznacznie określić jej pochodzenia, trwają spory, czy pochodzi ona z czasów współczesnych czy też jest reliktem przeszłości datowanym przez niektórych nawet na 12 tysięcy lat.
Chętnych do odwiedzenia Biskupca nie brakuje i to nie tylko ze względu na jego niezwykłe walory historyczne, ale też z powodu urokliwości tego położonego w sercu Mazur miasta. Swym gościom zapewnia się tu liczne trasy spacerowe piesze i rowerowe, jak np. trasa rowerowa Biskupiec - Rasząg - Kobułty – Biskupiec, a także atrakcje związane z turystyką konną i wodną. Zwłaszcza ta ostatnia, doskonale rozwinięta w tym terenie, sprawia, że rokrocznie przybywają tu rzesze spragnionych wypoczynku nad czystą wodą strudzonych obywateli naszego kraju i nie tylko.
Uwielbiający odkrywanie i obcowanie z florą i fauną też nie będą zawiedzeni. Na terenie Biskupca spotkać można okazy takie jak: myszołowy, krogulce, kormorany, rzekotki, zaskrońca, żmiję zygzakowatą czy popularną na terenie naszego kraju, lecz podlegającą ochronie, jaszczurkę zwinkę.