Przewodnik Biesówko

          Biesówko to niewielka wieś położona w malowniczym, bogatym w przyrodnicze atrakcje województwie warmińsko – mazurskim. Należy do gminy Biskupiec i znajduje się nad brzegiem liczącego około 199 hektarów powierzchni jeziora Tejstymy.

          Historia Biesówka sięga już XIV wieku kiedy to, według źródeł historycznych, wieś lokowana była jako wieś szlachecka 24 lipca 1354 roku. Powstanie wiąże się niejako z konfliktem dwóch rycerzy, braci Mikołaja i Santirme, o ziemię należącą do biskupa. Wskutek porozumienia ówczesny sąd wyznaczył rycerzom majątek, który podzielili na dwie wsie – folwark stanowiący dzisiejsze Biesówko oraz wieś czynszową Biesowo. Osadzeni w nich chłopi zobowiązani byli do pracy przy budowie i naprawie zamków biskupów. Rycerze ponadto otrzymali pozwolenie na przeprowadzanie połowów w pobliskim jeziorze Tejstymy oraz przywilej budowy młynu z ogrodem. W 1486 roki obie miejscowości przeszły w posiadanie kapituły dobromiejskiej, a Biesówko zmienione zostało w wieś czynszową. W czasie wojen szwedzkich Biesówko zostało niemal doszczętnie zniszczone, później wielokrotnie nawiedzane przez pożary oraz epidemię dżumy, przez lata podnosiło się ze zgliszczy.

Do niewielu, choć z pewnością najważniejszych obiektów historycznych we wsi i jej malowniczych okolicach należy bez wątpienia zaliczyć:
·    Mieszczący się w sąsiednim Biesowie, a powstały w 1911 roku neogotycki kościół. Do dziś w jego wnętrzu znajdują się gotycko - renesansowy kielich z 1606 roku, dziesięć·     barokowych świeczników, zegar z XVIII wieku, rzeźba "Madonna z Dzieciątkiem" oraz barokowy krucyfiks.
·    Również znajdujące się w Biesowie: młyn oraz zabytkowa kamienica z XIX wieku.
·    Zlokalizowany w położonej po drugiej stronie jeziora Tejstymy niewielkiej wsi Bęsi, a powstały w XIX wieku zabytkowy holenderski wiatrak. W większej części zbudowany jest z czerwonej cegły, wykończony drewnem.
·    Prawosławny cmentarzyk z okresu pierwszej wojny światowej.
·    Zabytkowa kapliczka.

          Biesówko, mimo niewielkiego zajmowanego terenu i skromnej liczby mieszkańców jest świetną bazą wypadową. Ta mała, nastawiona na turystykę i rekreację miejscowość zapewnia swoim gościom maksymalny komfort i radość ze spędzonego czasu. Liczne, wiodące przez okolicę trasy rowerowe oraz piesze, a także możliwość korzystania z wypożyczalni sprzętu wodnego, w tym kajaków i łodzi motorowych, z pewnością przyciągnie wielu spragnionych wypoczynku na łonie natury turystów. Czyste powietrze, przepiękne krajobrazy leśnych szlaków i zachody słońca to wszystko, czego potrzebuje zmęczony codziennym życiem w mieście obywatel naszego kraju.
W pobliskim jeziorze Tejstymy zapaleni wędkarze znajdą przedstawicieli gatunków takich jak: szczupak, węgorz, sielawa, lin, płoć oraz leszcz.

Warto wspomnieć, że w okolicy Biesówka prowadzona była ekspedycja w celu lokalizacji obiektów kurhanowych. Dotyczyła ona głównie trasy Biesówko - Kikity – Żardeniki i zakończyła się pełnym sukcesem. Odnalezionych zostało sześć zachowanych kurhanów najprawdopodobniej z XIV wieku.

Mapa Biesówko

Okoliczne miejscowości