Przewodnik Biesiekierz

          Biesiekierz jest wsią zajmującą północno-zachodnią część Polski. Należy do województwa zachodniopomorskiego i stanowi powiat koszaliński. Jest to miejscowość, która ochoczo odwiedzana jest przez turystów. Od XVI wieku Biesiekierz był częścią majątku należącego do rodu Holkenów. Po wieku XIX w skutek wielu wydarzeń i sytuacji Biesiekierz zmieniał właścicieli. Nazwa Biesiekierz jest pewnego rodzaju dowodem na to, iż tereny te zamieszkiwane były przez ludności mające pochodzenie słowiańskie. Biesiekierz oprócz sprzyjających warunków geograficznych i przyrodniczych, które pozwalają na prawdziwy wypoczynek, to także ciekawa zabudowa i pewne obiekty, które stanowią tu atrakcje turystyczne. Jednym z takich obiektów jest kościół pod wezwaniem Chrystusa Króla, który pochodzi z okresu XIV wieku. Wchodząc do kościoła nie sposób nie zwrócić uwagi na jego wspaniałe wnętrze. Szczególnie dużą uwagę przykuwa pochodzący z okresu wczesnego baroku ołtarz oraz pochodząca z XVII wieku chrzcielnica. W środku znajdują się także dwie przepiękne rzeźby barokowe oraz gotycki dzwon. Nie sposób pominąć również fragmentu nastawy ołtarzowej, na której umieszczona jest data 1932 roku oznaczającego momenty renowacji.

          Ciekawym obiektem na terenie Biesiekierza jest także kompleks pałacowo-parkowy. Obiekt pochodzi z okresu między XIX a XX wiekiem. Całość zajmuje obszar ponad 2 hektarów i jest bardzo ciekawą alternatywą na spędzenie słonecznego popołudnia w Biesiekierzu. W okolicach kompleksu pałacowo-parkowego znajduje się pewien ciekawy monument, z którym wielu osobom kojarzy się Biesiekierz. Jest to Pomnik Ziemniaka. Jednak nie jest on z pewnością małym elementem, który nie zwraca uwagi- mierzy sobie bowiem 9 metrów wysokości. Warto zaznaczyć, że jest to jedyny  pomnik przedstawiający ziemniaka na terenie całej Europy, zaś w skali światowej może pochwalić się największymi rozmiarami. Pomnik nie jest zupełnie luźnym pomysłem jego twórcy. Został utworzony w związku z wyhodowaniem nowej odmiany ziemniaka na pobliskich terenach uprawnych tego warzywa. Jest to związane jednocześnie również z faktem, iż podstawową gałęzią gospodarki Biesiekierza jest właśnie uprawa ziemniaków (również zbóż). Autorem pomnika jest polski rzeźbiarz i artysta Wiesław Adamski.                                                                           

          Turysta przyjeżdżający do Biesiekierza ma różne alternatywy noclegu. Jest tam wiele apartamentów czy też kwater prywatnych. To co przyciąga wielu wczasowiczów do spędzenia swojego urlopu właśnie w Biesiekierzu to wspaniała przyroda, cisza, ucieczka od miejskiego hałasu i zgiełku. Ochocze nastawienie wynika także z gościnności tutejszych gospodarzy. Będąc na terenie Biesiekierza warto spróbować także proponowanych przez miejscowych kucharzy potraw, które bazują na regionalnych składnikach, będących darem i owocem natury. Będąc w Biesiekierzu warto odwiedzić także okolice, które również mają wiele do zaoferowania. Pobliskimi miejscowościami, do których z pewnością warto się udać są na przykład Nowe i Stare Bielice, Laski Koszalińskie a także wiele innych.

Mapa Biesiekierz