Przewodnik Bielsko-Biała

Bielsko-Biała, miasto w województwie śląskim, leżące w większości na Pogórzu Śląskim, u stóp Beskidu Małego i Beskidu Śląskiego.

Miasto Bielsko-Biała powstało 1 stycznia 1951 r. z połączenia położonego na Śląsku Cieszyńskim Bielska, o którym pierwsza wzmianka pochodzi z 1312 r. oraz małopolskiej Białej, założonej w końcu XVI w. jako osadę tkaczy (prawa miejskie z 9 stycznia 1723r.). Mimo niedługiej własnej historii, Bielsko-Biała łączy w sobie wspomnienia obu tych miast. Również symbole Bielska-Białej ( herb, flagę, logo i hejnał), ustanowiono stosunkowo niedawno, w 2004 roku.

Ponad 1/3 terenów Bielsko-Białej to tereny chronione, co daje miastu trzecie, po Koszalinie i Kielcach, miejsce w kraju. Jednym z należących do nich zespołów przyrodniczo-krajobrazowych jest Dolina Wapienicy, w której, jako pierwszej w Polsce, wprowadzono w życie ideę parku ekologicznego. Mimo to, z powodu dużego zanieczyszczenia odnotowanego w Bielsko-Białej w ostatnich latach, również wody Wapienicy są zagrożone.

Duże zanieczyszczenie Bielsko-Białej związane jest z faktem, że stanowi ono główny ośrodek Bielskiego Okręgu Przemysłowego – jednego z jedenastu okręgów przemysłowych Polski. W historii skupiony na przemyśle wełnianym, dziś rozwija się tu głównie przemysł maszynowy, samochodowy, włókienniczy, metalurgiczny i spożywczy.

Najbardziej atrakcyjnymi miejscami Bielska-Białej są:

  • znajdujące się na Wzgórzu Miejskim Stare Miasto, z zachowanym średniowiecznym układem urbanistycznym;

  • wzniesiony w XIV wieku Zamek Książąt Sułkowskich, siedziba Piastów cieszyńskich, stanowiących jedną z najdłużej panujących linii dynastii piastowskiej. Od 1945 r. jest siedzibą Muzeum w Bielsku-Białej;

  • Katedra św. Mikołaja, powstała w stylu gotyckim w latach 1443–1447, wielokrotnie modernizowana i przebudowywana, swój ostateczny, łączący wiele stylów kształt uzyskała dopiero w roku 1912. Szczególną uwagę odwiedzających przykuwa nie tylko 61-metrowa wieża katedry, ale i bogate wnętrze;

  • Grodzisko w Starym Bielsku, stanowiące pozostałość osady produkcyjnej o charakterze obronnym, istniejącej od XII w. do roku 1400;

  • drewniany kościół rzymskokatolicki pod wezwaniem świętej Barbary z 1690 roku;

  • czynny cmentarz ewangelicki powstały w 1783;

  • oraz: Bielski Syjon, Aleje Sułkowskiego, Dworzec PKP, Ratusz z wieżą zegarową oraz liczne kościoły i kamienice.

Poza niezliczonymi zabytkami, miasto oferuje przybywającym świetnie przygotowane górskie trasy turystyczne i organizowane przez Beskidzkie Towarzystwo Cyklistów, wycieczki rowerowe (w tym do Szczyrku i Wapienicy).

W dbaniu o wykształcenie kulturalne mieszkańców wspiera działające od 1998 roku Bielskie Centrum Kultury, organizujące zarówno cykliczne imprezy takie jak: Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej czy Festiwal Kompozytorów Polskich, jak również wiele recitali, oper i operetek. Miłośnicy teatru z pewnością znajdą coś dla siebie w powstałym w 1890 roku Teatrze Polskim, a innych sztuk, nie tylko współczesnych, w jednym z wielu funkcjonujących w mieście kin i galerii.

Wypożyczalnie samochodów:

RentCars.pl

Odkryj-Auto

Mapa Bielsko-Biała

Galeria zdjęć Bielsko-Biała

Zobacz zdjęcia uczestników konkursu foto w serwisie e-nocleg.pl