Przewodnik Bielawa

Bielawa jest miejscowością, która zlokalizowana jest w południowej części naszego kraju - w województwie dolnośląskim. Bielawa usytuowana jest u podnóża Gór Sowich, które stanowią część środkowego pasma Sudetów. Jako tereny górzyste w Bielawie wyróżnić można wiele szczytów, a największym z nich jest, licząca sobie 964 metry nad poziomem morza, Kalenica. Innymi znanymi szczytami, znajdującymi się na terenie Bielawy, są na przykład Łysa Góra, której wysokość to ponad 360 metrów nad poziomem morza czy też Góra Parkowa, której wysokość sięga 455 metrów nad poziomem morza. Nazwa miasta związana jest z pewną historią. Pochodzące z 1288 roku wzmianki donoszą, że pierwsza formalna nazwa obecnej Bielawy brzmiała „Biała”. Dowodem na istnienie tej nazwy jest także zapis pochodzący z roku  1379. W XV wieku zaczęła kształtować się nazwa „Belau”, która była przystosowana do dialektu i wymowy charakterystycznej dla języka niemieckiego. Następnie wkradła się nowa nazwa, która miała związek z długością geograficzną miejscowości. Po dodaniu przedrostka „lang” utworzona więc została nazwa, która brzmiała „Langenbilav”. Zarówno charakterystyczna rozciągłość geograficzna jak i konkretne usytuowanie Bielawy sprawiają, że jest to miejscowość ściśle turystyczna

                 Ze względu na warunki geograficzne jakie tam panują, jest to ośrodek przede wszystkim turystyki górskiej. Dla wszystkich miłośników uprawiających ten rodzaj turystyki, z pewnością doskonałe okażą się utworzone tam szlaki, które prowadzą między innymi w kierunki Gór Sowich czy też na przykład w kierunku Przełęczy Jugowskiej. Oprócz uprawianej w sezonie letnim turystyki górskiej, Bielawa to także fenomenalny ośrodek narciarski, który przyciąga także wielu przyjezdnych. Bielawa jest miejscowością, która z pewnością dużą uwagę zasługuje również na znajdujące się na jej terenie budowle i zabytki. Bielawa to trzy niezwykle ważne budowle sakralne. Pierwszą z nich jest Kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Budowla została wzniesiona w stylu neogotyckim, a jej cała struktura sprawia wrażenie bardzo masywnej i dosyć surowej. Być może na taki charakter tej budowli wpływa czerwona, licowa cegła, z której postawione są jej mury, jednak jest to element niezwykle charakterystyczny w świątyniach wzniesionych w tym stylu architektonicznym.

              Wśród budowli sakralnych na terenie Bielawy, dużą uwagę przykuwa także Kościół pod wezwaniem Bożego Ciała, którego ogólna forma jest przykładem budowli sakralnych w stylu barokowym. Z kolei wizytówką modernistycznej architektury sakralnej jest kościół pod wezwaniem Ducha Świętego. Co ciekawe obok podstawowej funkcji tego budynku - kościelnej, znajduje się w nim także sierociniec. Innymi ważnymi obiektami zabytkowymi na terenie Bielawy są również wzniesiony w 1598 roku dwór obronny, Pomnik Sowy czy też na przykład Krzyże Pokutne. To, co także w dużym stopniu przyciąga turystów do Bielawy, to pewne wydarzenia kulturalne, które odbywają się tutaj cyklicznie. Jako przykład podać można kwietniowy Festiwal Amatorskich Filmów Fantastycznych i Horrorów czy też odbywający się na przełomie maja i czerwca StreetFighter Festival, czyli impreza poświęcona tematyce motocyklowej.

Mapa Bielawa

Galeria zdjęć Bielawa

Zobacz zdjęcia uczestników konkursu foto w serwisie e-nocleg.pl