Na Podhalu znajduje się wiele wsi, dzięki którym śmiało można powiedzieć, że Polska to naprawdę bogaty, zwłaszcza pod względem przyrodniczym, kraj. Ta tatrzańska miejscowość stanowi część województwa małopolskiego i jest siedzibą gminy o tej samej nazwie (Biały Dunajec). Pod tą samą nazwą funkcjonuje również górski potok, który przepływa przez tą podhalańską wieś. Pierwsze wzmianki dotyczące wsi Biały Dunajec pochodzą z okresu 16 wieku - a dokładniej z roku 1564. Wiele wydarzeń historycznych zmieniało na przestrzeni lat sytuację w Białym Dunajcu. Zmieniali się zarówno jego właściciele jak i granice, którymi był wyznaczony. Do obecnej sytuacji we wsi przyczyniło się oczywiście wiele wydarzeń, a wśród nich wybudowana w 1919 roku fabryka tektury, źródłem energii której były siły wód płynącego tam potoku. Mniej więcej w tym samym okresie we wsi utworzony został również młyn walcowo-turbinowy, który także w znacznym stopniu zmienił specyfikę Białego Dunajca. Okres dalszego rozwoju wsi trwał również w latach pięćdziesiątych, kiedy to na terenie wsi rozprzestrzeniono sieć elektroenergetyczną, dając jej mieszkańcom bezpośredni dostęp do prądu. Kolejnymi ważnymi wydarzeniami, które miały niebagatelny wpływ na rozwój i intensyfikację ogólnej kondycji Białego Dunajca, było wybudowanie ośrodka zdrowia oraz domu nauczyciela. Następne lata przyniosły z kolei takie instytucje jak urząd pocztowy a także filia banku spółdzielczego. Życie mieszkańcom Białego Dunajca ułatwiła z pewnością także założona w latach dziewięćdziesiątych XX wieku sieć wodociągowa, kanalizacja, a także porozprowadzane na dużą skalę urządzenie telefoniczne.
Dziś Biały Dunajec to bez wątpienia bardzo ważny ośrodek turystyczny. Kusi wieloma atrakcjami, które ściągają na jego tereny każdego roku całe mnóstwo przyjezdnych. Ta podhalańska wieś oraz jej okolice to oczywiście świetna alternatywa dla wszystkich miłośników aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu. To oczywiście bardzo dobra propozycja dla zwolenników pieszych oraz rowerowych wycieczek. Pobliskie trasy turystyczne umożliwiają wędrowanie naprawdę wspaniałymi szlakami, które pozwalają z pewnym stopniu na odkrycie najpiękniejszych zakamarków tego regionu. To, że Biały Dunajec sprzyja także hobbystom jazdy na rowerze, nie jest oczywiście pozostawione bez żadnych dowodów. Wieś stanowi część trzech różnych tras, przejażdżka którymi, pozwala na naprawdę niezapomniane wrażenia. Trasy różnią się między sobą długością oraz stopniem trudności ich pokonania, co związane jest z kolei z konkretnym ukształtowaniem terenu danego szlaku rowerowego. Na najtrudniejszej odcinkach różnica wzniesień może wynosić nawet 300 metrów. Każda wycieczka - rowerowa bądź też piesza, po Białym Dunajcu bądź jego okolicach sprzyja oglądaniu przepięknych widoków, którymi z pewnością, dzięki swoistemu ukształtowaniu terenu oraz bogactwie flory i fauny, może pochwalić się całe Podhale.
Bardzo dużą atrakcją dla przyjeżdżających do Białego Dunajca turystów jest kompleks basenów termalnych. Ten obiekt to bardzo często nie tylko dodatkowa atrakcja podczas pobytu w Białym Dunajcu, ale coraz częściej pierwszorzędny cel odwiedzin tej podhalańskiej wsi. Baseny termalne umożliwiają turystom pełen relaks. Woda, w jakiej zażywa się kąpiele w termalnych basenach, ma właściwości zdrowotne, a to z kolei czyni wizytę w tym miejscu jeszcze bardziej pożądaną. Wahająca się w granicy 30-38 stopni Celsjusza temperatura wody wpływa w niezwykle korzystny sposób między innymi na układ mięśniowy oraz nerwowy. Wzmożona siła lecznicza wody jest dodatkowo zasługą różnego rodzaju sprzętów - na przykład do hydromasażu, w jakie bogato wyposażony jest ten obiekt. Po pełnym wrażeń dniu spędzonego na terenie Białego Dunajca warto wybrać się do jednej z tamtejszych karczm. Typowy góralski charakter tych miejsc w genialny sposób przenosi przyjezdnych w klimat Podhala, zapoznając go ze specyfiką codziennego życia, kuchni, sposobu zabawy. Na szczególną uwagę zasługuje oczywiście sztuka kulinarna tego regionu, której spróbowanie będąc w tamtych stronach, jest po prostu obowiązkiem.
W Białym Dunajcu jest wiele różnych możliwości spędzenia wolnego czasu w sposób aktywny na łonie natury. Miejsce to bardzo dobrze znane jest wielu pasjonatom wędkarstwa. Wody potoku Biały Dunajec sprzyjają uprawianiu wędkarstwa muchowego. Występujące tam bogactwo gatunków ryb (wyróżnia się zwłaszcza duże populacje pstrąga potokowego oraz lipienia) to prawdziwy raj dla entuzjastów takiej formy wypoczynku i relaksu. Co ważne, dla coraz większej liczby hobbystów wędkarstwa, jest to sport mający na celu tylko i wyłącznie przyjemność i satysfakcję, a więc praktykuje się wielokrotnie zasadę „złów i wypuść”. Biały Dunajec jest bardzo popularną wsią letniskową, w której spędzenie letniego urlopu to prawdziwy balsam dla ciała i duszy. To jednak także bardzo atrakcyjne miejsce w okresie zimowym. Sezon narciarski w Białym Dunajcu trwa tam całą zimę. Masa przyjeżdżających turystów udaje się na pobliskie stoki, ciesząc się prawdziwym białym szaleństwem. Na terenie Białego Dunajca znajduje się kilka stacji narciarskich, a do najbardziej popularnych z nich należą stacje: „Toko-Land”, „U Steni” oraz „SamiSwoi”. Istnieje również bardzo dobre połączenie z okolicznymi wsiami i miejscowościami, które także proponują możliwość skorzystania z wyciągów narciarskich. Biały Dunajec jest wsią, której atrakcyjność związana jest również w dużym stopniu w odbywającymi się tam wydarzeniami kulturalnymi i imprezami. Jako przykład wymienić można „Paradę Gazdowską”, „Dzień Pstrąga”, „Dunajeckie Granie”, „Konkurs Młodych Toniecników” oraz wiele innych. W Białym Dunajcu znajdziemy wszystko to, czym chlubić może się całe Podhale. To miejsce to zarówno wspaniała przyroda, fenomenalna kuchnia, jak i nietuzinkowy sposób bycia mieszkańców, które wspólnie tworzą prawdziwy góralski świat, specyfikę którego każdy z nas powinien poznać. Biały Dunajec jest niezaprzeczalnie prawdziwym skarbem wśród występujących na terenie całego kraju wsi i miejscowości. Takie miejsca wielokrotnie stają się dla wielu z nas celem powrotu.