Przewodnik Białka Tatrzańska

               Białka Tatrzańska jest wsią zlokalizowaną na terenie województwie małopolskim. Wieś usytuowana jest w okolicy Nowego Targu (15 kilometrów), Zakopanego (20 kilometrów). Znajdujące się z pobliżu pasma górskie to Polskie oraz Słowackie Tatry. Najwyższych punktem na terenie Białki Tatrzańskiej jest Kaniówka, które znajduje się na poziomie 725 metrów ponad poziomem morza. Jak sama nazwa wskazuje, wieś znajduje się również nad rzeką Białą - prawym dopływem Dunajca. Ta rozciągająca się na długość ponad 40 kilometrów rzeka jest dużą wartością środowiska naturalnego wsi. Niejednokrotnie mówi się, że rzeka Białka jest jedną z najczystszych rzek na obszarze całego Podhala. Zarówno chemiczne, fizyczne jak i mikrobiologiczne wskaźniki jakości wody, klasyfikują ją do wody czystej (w minimalnym stopniu wartości wskaźników poszczególnych zanieczyszczeń nie spełniają wartości normowych określonych dla jakości wód klasy I). To między innymi dzięki takiej jakości wody rzeki Białki, mogły rozwinąć się w niej liczne gatunki ryb (wśród nich na przykład lipienie bądź też pstrągi). Na szczególną uwagę zasługuje również flora Białki Tatrzańskiej. Ta podhalańska wieś jest w 20% terenem zalesionym. Są to lasy mieszane, w których sporą przewagę stanowią takie gatunki drzew jak świerk (występuje znacznie mniej jodeł i sosen). Zamieszkujący lasy fauna pozwala na prawdziwe obcowanie z naturą. W tych podhalańskich lasach spotkać można na przykład zające, sarny, dziki, wilki, lisy, a także całe mnóstwo różnorodnych gatunków ptaków - na przykład dzięciołów, szpaków czy też kwiczołów). Takie uwarunkowania i lokalizacja Białki Tatrzańskiej czynią ją niezwykle atrakcyjną pod względem turystycznym. Także towarzystwo Wierchów, które otacza Białkę Tatrzańską z pewnością w niebagatelnym stopniu wpływa na turystyczne walory wsi. Wnoszące się na wysokość ponad 900 metrów ponad poziom morza Wierchy to przede wszystkim Wierch Koszarków, Wierch Jankulakowski, Kustwański, Wysoki a także Kotelnica. Mimo, iż pobliskie Tatry odznaczają się typowym, niezwykle ostrym klimatem górskim, charakter specyfiki klimatycznej Białki Tatrzańskiej jest nieco inny - znacznie łagodniejszy. Lata w Białce Tatrzańskiej jest bardzo ciepłe, natomiast zimy chłodnę, obfitujące w śnieg. Takie zróżnicowane pogodowe czyni Białkę Tatrzańską wsią nie tylko letniskową, ale także atrakcyjną pod względem turystycznym również w okresie zimy. Szczególnie podczas zimy na Białkę Tatrzańską mogą liczyć wszyscy miłośnicy białego szaleństwa na stoku, gdyż wskutek specyfiki ukształtowania terenu tego obszaru, śnieg może znajdować się tam naprawdę bardzo długo. Śmiało można powiedzieć, że jest to jedna z tych miejscowości na terenie całego kraju, której stopień rozwoju turystyki jest naprawdę wysoki. (To właśnie ten sektor, razem z rolnictwem, stanowią główne źródło utrzymania tamtejszych mieszkańców).

               Ta podhalańska wieś, mimo niewielkiego obszaru jaki zajmuje (Białka Tatrzańska rozciąga się na długość 8 kilometrów), jest odwiedzana przez całe masy turystów. Na terenie całego Podhala to właśnie Białka Tatrzańską uchodzi za najbogatszą wieś. Jest to związane z pewnego rodzaju „smykałką” do interesów. Wielu mieszkańców wsi wyjeżdża okresowo za granicę, a w trakcie ich nieobecności udostępnią swoje domy przyjeżdżającym turystom, co przynosi im oczywiście pewne wymierne korzyści. Białka Tatrzańska sprzyja, tak samo zresztą jak pozostałe górskie miejscowości, aktywności na świeżym powietrzu. Na terenie wsi znajdują się linowe koleje oraz wyciągi narciarskie. Okolice stanowi oczywiście całe mnóstwo tras górskich, co daje wspaniałą alternatywę do uprawiania pieszej turystyki. Można wybrać się na wiele całodniowych wypraw w różnorodnych kierunkach. Do najbardziej popularnych szczytów, którego zdobycie będąc w tamtych rejonach jest niemalże obowiązkowe dla każdego miłośnika pieszej turystyki, jest Giewont. Wejście na szczyt jest równoznaczne z pokonaniem sześciokilometrowego podejścia, przejście którego to prawdziwa lekcja podhalańskiej flory i fauny. Dużą atrakcję stanowią występujące tam kozice, które przyzwyczaiły się już do przewijających się tam masami turystów, i wykazują przyjazne nastawienie. Ze zdobyciem Giewontu kojarzy się zwykle stanięcie pod charakterystycznym krzyżem, który został wzniesiony na tym szczycie z inicjatywy pochodzącego z Zakopanego proboszcza - Kazimierza Kaszelewskiego. Ta piętnastometrowa konstrukcja, którą podhalańscy górale wznieśli w 1911 roku jest z pewnością obecnie symbolem Giewontu. Innymi, również  niezwykle często obieranymi celami są Czerwone Wierchy, Kasprowy Wierch, Morskie Oko, Dolina Białego, Dolina Kościeliska czy też Dolina Chochołowska. Również zimą Białką Tatrzańska nie pozwala na lenistwo. Dostępne tutaj ośrodki narciarskie z dobrze wyposażonymi stokami i wyciągami, to prawdziwy raj dla narciarzy. Statystyki mówią, że już nieraz w okresie zimowym liczba przyjezdnych była większa o około 300% od liczby zamieszkujących tam na stałe.

  Będąc na terenie Białki Tatrzańskiej, warto spróbować smaków podhalańskiej kuchni. Udając się do jakiejkolwiek knajpki na terenie Białki Tatrzańskiej, w proponowanym menu, znajdziemy niewątpliwie takie potrawy jak na przykład kwaśnica, moskol, pstrąg, placek po zbójnicku czy też szaszłyk barani. Nie można również wyjechać z Podhala bez skosztowania, samodzielnie przyrządzanych przez tamtejszych mieszkańców, oscypków. Tak jak w przypadku innych kuchni regionalnych, na sztukę kulinarną Podhala nieodzowny wpływ miało ukształtowanie terenu oraz inne warunki geograficzne, dzięki którym można było prowadzić konkretne uprawy. Mimo, iż w kuchni tej nigdy nie bazowano na ogromie różnorodnych składników, nie przeszkodziło to góralom w utworzeniu naprawdę urozmaiconego jadłospisu. Gastronomicznych punktów w Białce Tatrzańskiej oraz w jej okolicach jest oczywiście wiele. Jednym z większych, mieszczącym aż ponad 400 gości, jest karczma „U Dziubasów”, który zarówno proponowaną kuchnią jak i architekturą wprowadza przyjezdnych z typowy podhalański klimat.

Mapa Białka Tatrzańska

Galeria zdjęć Białka Tatrzańska

Zobacz zdjęcia uczestników konkursu foto w serwisie e-nocleg.pl