Przewodnik Berezka

Berezka to bieszczadzka wieś agroturystyczna, leżąca nad potokiem Bereźnica w gminie Solina. Osada istnieje od początku XV w. Do połowy XVIII w. miejscowość była własnością rodu Balów. Rodzina Balów zbudowała tu dobrze ufortyfikowany dwór, a następni właściciele Fredrowie założyli wokół dworu park krajobrazowy. W dwudziestoleciu międzywojennym do wsi powróciło wielu reemigrantów z USA, którzy wykupili w większości majątek od właścicieli i w konsekwencji dwór rozebrano. Dlatego do dnia dzisiejszego zachowały się tylko resztki dworu. W ruinę popadła również stojąca we wsi okazała murowana cerkiew z drugiej połowy XIX w. We wsi ostała się tylko kapliczka grekokatolicka, którą  w latach 70-tych XX w. rozbudowano, czyniąc z niej kościół rzymskokatolicki. Okazały park, który niegdyś był ozdobą dworku prawie z całości został wycięty. Na szczęście drwale i władze oszczędziły kilka starych drzew. Dziś okazałe dęby i wiekowa sosna ze statusem pomników przyrody, jeszcze przez wiele lat będą podziwiane przez turystów. Po II wojnie św. mieszkańców Berezki w całości wysiedlono podczas akcji WISŁA.

                 Dzisiaj Berezkę zamieszkują dawni mieszkańcy wsi Solina (nie mylić z miasteczkiem Solina, które istnieje do dzisiaj), których wysiedlono, gdy na płynącej przez okolicę rzece Solince i Sanie zbudowano tamę i elektrownię wodną. W wyniku spiętrzenia wody wieś została zalana, a między zielonymi wzgórzami powstał bardzo urokliwy akwen wodny (Zalew Soliński), który dziś jest dodatkową atrakcją turystyczną Bieszczad. Położenie Berezki oraz dobrze zorganizowane gospodarstwa agroturystyczne sprawiają, że miejscowość służy jako baza wypadowa w bliższe i dalsze okolice Bieszczad. Na terenie wsi, oprócz bazy noclegowej znajdują się wypożyczalnię rowerów, stadnina koni, dzięki której okolice można zwiedzać siedząc w siodle, a nad Zalewem Solińskim funkcjonuje wypożyczalnia sprzętu wodnego. Przez wieś przebiega wiele szlaków turystycznych zarówno pieszych jak i rowerowych.

                    Odwiedzenie Zalewu Solińskiego jest niemal obowiązkiem dla przebywających w Berezce turystów. Zwiedzanie  Bieszczadzkiego Parku Narodowego to kolejna turystyczna atrakcja. Teren Parku to jedyny w Europie kompleks leśny nie regulowany przez człowieka. Gospodarze Parku przygotowali wspaniałe, kilkudniowe trasy konne, gdzie po drodze można stanąć na popas w przygotowanych do tego celu stanicach. Po parkowych duktach turystów prowadzą doświadczeni przewodnicy. Z końskiego grzbietu zobaczymy wspaniałe karpackie lasy poprzecinane licznymi potokami, a także pozostałości po nieistniejących dzisiaj wsiach. Nad większymi potokami zadomowiły się bobry, więc można również obejrzeć budowane przez te zwierzęta żeremia. Gdy dopisze nam szczęście, ujrzymy orła bielika, bociana czarnego i różne ptaki śpiewające. Jeżeli ktoś w siodle nie czuje się zbyt pewnie lub przebywa w Bieszczadach z małymi dziećmi może Park zwiedzać siedząc wygodnie w bryczce. Pieszą wycieczkę po Parku również można zaplanować na kilka dni, bowiem po drodze jest wiele stanic i pól biwakowych, gdzie na turystów czeka pyszne jedzenie i ciepły prysznic.   

Mapa Berezka