Przewodnik Bartoszyce

         Bartoszyce to liczące około 26 tysięcy mieszkańców gminne miasto położone w województwie warmińsko – mazurskim nad rzeką Łyną. Leży w historycznej krainie Barcji, należącej kiedyś do terenów Prus, na ktorej obszarze znajdowały się m.in. Bartoszyce oraz Kętrzyn.

         Bartoszyce historycznie związane są z Prusami i ich działalnością na terenie dzisiejszej Polski. Pierwszy zamek krzyżacki powstał tu już w roku 1240. W 1326 roku miastu nadano pierwszy przywilej lokacyjny i nazwę Rosenthal, którą w 1332 zmieniono na Bartenstein. Szybki rozwój miasta przypadł na XIV wiek, kiedy to powstało wiele znaczących budynków, jednak prawdziwy rozkwit przypadł na wiek XVI i XVII. Wówczas to Bartoszyce stały się swoistym ośrodkiem gospodarczym, w którym prężnie rozwijał się handel. Kolejne lata przyniosły wiele ważnych pod względem politycznym i gospodarczym wydarzeń, w tym np. otwarcie połączeń linii kolejowej. W czasie II wojny światowej zniszczone zostało około 50% miasta.

Do najciekawszych atrakcji Bartoszyc i okolic z pewnością trzeba zaliczyć liczne zachowane zabytki i historycznie ważne miejsca. Te najczęściej wspominane, opisywane i odwiedzane przez rzesze przybywających tu turystów to:
·    Stare Miasto z doskonale zachowanym czternastowiecznym układem urbanistycznym.
·    Pochodząca z 1468 roku gotycka Brama Lidzbarska, będąca jedyną zachowaną pozostałością murów miejskich. Zbudowana z czerwonej cegły, została częściowo zniszczona podczas działań z czasów II wojny światowej, w późniejszych latach odbudowana i zmodernizowana.
·    Zbudowany w II połowie XIV wieku Kościół św. Jana Ewangelisty i Matki Boskiej Częstochowskiej wraz z pochodzącą z przełomu XVIII i XIX wieku plebanią.
·    Bardzo dobrze zachowany cmentarz wojenny pochodzący z czasów I wojny światowej, z 1914 roku. Obecnie odrestaurowany.
·    Dwa kamienne posągi należące do grupy tzw. bab pruskich, zwane "kamiennymi babami". Ich pochodzenie, wiek oraz przeznaczenie nie są do końca znane, uważa się, że są one tworami plemion pruskich zamieszkujących tereny dzisiejszych Bartoszyc.
Poza niezliczonymi zabytkami, Bartoszyce oferują rozwiniętą bazę noclegową z przeznaczeniem dla licznie przybywających tu co roku turystów. Baza ta obejmuje nie tylko miejsca w samym mieście, ale też w okolicach, dzięki czemu goście mogą korzystać z historycznych, zabytkowych pensjonatów i willi, ulokowanych w równie ciekawych, zachowanych sceneriach parkowych z XIX wieku.

          Najważniejszym ośrodkiem kulturalnym Bartoszyc jest obecnie Bartoszycki Dom Kultury, który zajmuje się patronatem i organizacją wielu różnego rodzaju imprez o charakterze nie tylko lokalnym. Wśród nich wymienić można: Międzynarodowe Dni Regionu Bartoszyce, koncert Żegnaj Lato na Rock oraz Ogólnopolski Przegląd Piosenki Religijnej Exultate Deo.

          Osobami związanymi z Bartoszycami są m.in.: polsko-niemiecki pisarz Artur Becker, złoty medalista Olimpiady w Montrealu Zbigniew Lubiejewski, muzyk i dyrygent Tomasz Szymuś, a także kapelan Solidarności ks. Jerzy Popiełuszko, który odbywał w Bartoszycach służbę wojskową.

Mapa Bartoszyce