Przewodnik Baraniec

Baraniec w Gminie Ojrzeń, powiecie Ciechanowskim, to około czterdziestoosobowa wioska leżąca około 16 kilometrów na południowy zachód od siedziby władz powiatowych i około sześciu kilometrów od wsi Ojrzeń. We wsi znajduje się domek letniskowy Leśna Podkowa.

Samo miasto powiatowe liczyło w 2010 roku około czterdziestu pięciu tysięcy mieszkańców i ma bardzo rozwiniętą infrastrukturę oraz wiele zabytków atrakcyjnych dla turysty. Historia jego jest długa i bogata - badania archeologiczne wykazały obecność ceramiki datowanej na VII wiek. Prawdopodobnie w X wieku ziemie te weszły w skład państwa Piastów. W miejscu gdzie stoi dziś kościół farny w Ciechanowie stał w średniowieczu gród warowny, obsadzony trzema tysiącami zbrojnych. Istnieją też przesłanki, aby sądzić, iż gdzieś pod Ciechanowem został stłumiony bunt Miecława przeciwko chrystianizacji. W XII wieku gród był wielokrotnie najeżdżany między innymi przez Krzyżaków, Jaćwingów czy Prusów. Ważnym pojęciem jest Ciechanowskie skupisko skarbów – odnalezione w latach osiemdziesiątych monety czy jedenastowieczny miecz znaleziony na cmentarzysku.

W gminie Ojrzeń znajdują się pokłady iłów, jednak przemysł nie jest tutaj silnie rozwinięty. Wręcz przeciwnie – obszary leśne, których największe obszary w pobliżu Barańca można spotkać kierując się na południe lub wschód, należą do obszaru określanego Zielonym Płucem Polski. Użytki ekologiczne zajmują w całym powiecie 16ha i leżą głównie w gminie Ojrzeń i Glinojeck. Użytki leśne stanowią 25% powierzchni powiatu, natomiast rolne 66%.

Z Barańca warto wybrać się w stronę Glinojecka, który leży nad rzeką Wkrą, jedną z głównych w okolicy. Poza walorami krajobrazowymi jest niezwykle atrakcyjnym łowiskiem dla wędkarzy. Gatunki jakich można się spodziewać to: szczupak, okoń, boleń (okazjonalnie), kleń, jaź, jelec, płoć, leszcz. Wiosną i latem łowiąc kombinacją techniki spławikowej i zanęty pszenicznej można się spodziewać wspaniałych okazów jazia. Okoliczni mieszkańcy podobno również stosują technikę z nęceniem pszenicą – ale zapewne najlepszych sposób i miejsc nie zdradzają przyjezdnym, więc należy po prostu znawców tematu dobrze obserwować.

Kolejną atrakcją tejże rzeki jest możliwość urządzenia spływu kajakowego (w tym przypadku należy uszanować również, poza pięknem przyrody, obecność wędkarzy). Wkra jest prawobrzeżnym dopływem Narwi ze spokojnym biegiem, otoczona jest terenami łąkowymi o dużych walorach krajobrazowych. Nie jest więc trudno o miejsce na biwak. Trzeba jednak uważać na pewne przeszkody jak jazy, elektrownie, młyny – czasem czynne, czasem zniszczone. Woda jest czysta, zimna, a opinie wędkarzy sugerują, że również niezanieczyszczona. W samym Glinojecku mamy cukrownię, i dobre miejsce na biwak przy lasku na prawym brzegu. Trzeba jednak uważać na okolice starego młyna – kajaki tam najlepiej spławiać lub przenosić brzegiem.

Z zabytków architektonicznych, do których z Barańca najbliżej można wymienić:

  • Zespół parkowo – pałacowy, pochodzący z XVIII wieku zlokalizowany w Luberadzu
  • Kościół gotycko renesansowy, wybudowany na przełomie XVII i XVIII wieku, znajduje się we wsi Kraszewo
  • Drewaniany kościół w Malużynie, połowa XV wieku
  • Drewniany dwór w Malużynie, XIX wiek

Mapa Baraniec

Okoliczne miejscowości