Przewodnik Bachlawa

Bachlawa to wieś rolnicza leżąca nad Sanem w gminie Lesko. Miejscowość istnieje od XIV w. Na początku była częścią wsi Terpiczów i jak wiele miejscowości w Bieszczadach Bachlawa była własnością rodziny Balów. Wieś podobnie jak cała okolica przeżyła okrucieństwo II wojny św. i przesiedleńczą akcję WISŁA. Dziś Bachlawa liczy 210-ciu mieszkańców. W samej wsi nie ma zbudowanych przez człowieka zabytków, ale przepiękna przyroda bieszczadzka i liczne w okolicy gospodarstwa agroturystyczne zachęcają do odwiedzenia zarówno Bachlawy jak i całej gminy Lesko. Dyrbek, to rezerwat przyrody. Poprzecinany licznymi potokami i porośnięty jaworami, bukami i jodłami. Niektóre drzewa liczą sobie ponad sto lat, a obwód niektórych pni dochodzi do pięciu metrów. Przełom Sanu pod Grodziskiem to kolejny park krajobrazowy w gminie Lesko. Przełom Sanu tworzy doskonałe warunki dla gniazdowania wodnych ptaków m.in. czaple i bociany czarne. Poza tym spotkamy tu jaworzynę i buczynę karpacką oraz paproć o niepodzielonych liściach zwaną języczkiem zwyczajnym.

                    Góra Sobień to kolejny rezerwat przyrody w okolicy. Spotkamy tu lasy grabowo – lipowe, buczynę karpacką oraz lasy łęgowe (jesion, świerk, leszczyna, jawor). W rezerwacie oprócz saren, lisów i ptaków śpiewających możemy dostrzec myszołowa, a także zaskrońca, salamandrę plamistą, oraz jaszczurki. Pamiętajmy, że węże są pod ochroną i pod żadnym pozorem nie należy ich dotykać. Na szczycie góry czekają na nas ruiny XIV-sto wiecznego, należącego niegdyś do rodziny Kmitów, zamku. Po wymarciu rodu zamek popadł w ruinę i już nigdy nie wrócił do swojej świetności. Gdy już obejrzymy atrakcje przyrodnicze możemy zajrzeć do pobliskiego Monasterca.  Jest to  miejscowość w okolicy góry Sobień, porośnięta lasami i bujną bieszczadzką roślinnością. Historia wsi zaczyna się w 1433r. i  tak jak zamek należała do rodziny Kmitów. Z tą różnicą, że mimo historycznych zawirowań wieś istnieje do dnia dzisiejszego. W Monastercu poza ruinami zamku zobaczymy cerkiew grekokatolicką z 1820 r., która dzisiaj jest świątynią Rzymskokatolicką p.w. Przemienienia Pańskiego.

Kolejną miejscowością, wartą zobaczenia w okolicach Bachlawy Dziurdziów. Nazwa miejscowości pochodzi od włoskiego imienia Giurgiu – Grzegorz. Rdzenni mieszkańcy tej wsi, tak jak sąsiednich miejscowości zostali wysiedleni po II wojnie światowej, a na ich miejscu osiedlono górali z podhala. W Dziurdziowie zobaczymy murowany dworek z drugiej połowy XIX w. oraz XIX-sto wieczną cerkiew prawosławną, która od 1956 r. służy, jako dom modlitwy wyznawcom grekokatolickim. Lesko, to siedziba gminy w skład której wchodzi również Bachlawa. Nazwa miasteczka pochodzi  od leszczyny lub od imienia Leszek. Początek osady datuje się na XV w. Tak długa historia odcisnęła swe piętno w miejskich budowlach. Najstarszy zabytek to kościół farny p.w. Nawiedzenia NMP, wraz z barokową dzwonnicą, z XVI w. XVI-to wieczna synagoga świadczy o licznej nacji żydowskiej w miasteczku. Świątynia zastała zniszczona w czasie II wojny św., po wojnie odbudowana i dziś znajduje się tam galeria sztuki. Poza zabytkami i wspaniałą przyrodą gmina oferuje bazę noclegową i smaczne jedzenie. 

Mapa Bachlawa