Przewodnik Adamowo

Adamowo jest w Wielkopolsce bardzo popularną nazwą miejscowości. Jedna mieści się w gminie Wolsztyn w powiecie wolsztyńskim. Leży około 2 km od Wolsztyna. Jest to piękna okolica, pełna jezior i lasów, z bardzo dobrze rozwiniętą bazą turystyczną, gdzie można znaleźć obiekty tanie, w których można spędzić rodzinne wakacje z dziećmi, ale są też luksusowe obiekty dla zamożnych turystów polskich i zagranicznych. Są gospodarstwa agroturystyczne, ośrodki wodne, szlaki turystyczne, zabytki, parki krajobrazowe, punkty widokowe, rezerwaty przyrody. Wśród nich jedyna czynna parowozownia w Europie w Wolsztynie. Wielkie zabawki dla dużych i małych dzieci. Parowozownię można zwiedzać. Pociągiem ciągniętym przez parowóz można pojechać do Poznania, ostatnia taka okazja w Europie. Czasem są przejażdżki pociągami retro lub pociągi specjalne. Przy jeszcze większym szczęściu można trafić na Paradę Parowozów, stanowi to niezapomniane przeżycie. Aktualnie Parowozownia walczy o miano jednego z cudów Polski. Ulubionym eksponatem jest "Piękna Helena", czyli polski parowóz Pm36-2 z 1936 roku. W samym Wolsztynie często odbywają się różne imprezy, np. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej. Samo Adamowo już w XIX wieku było dużą wsią, liczyło wówczas ponad 50 domów. W powiecie leszczyńskim są dwie miejscowości o takiej nazwie. Jedna mieści się w gminie Włoszakowice, druga w gminie Osieczna. Nadal są to dobrze zagospodarowane okolice Wielkopolski, z dobrze rozwiniętą siecią drogową i kolejową. Nadal są to okolice z lasami i jeziorami, ale w zależności od tego, które Adamowo uznamy za bazę wypadową, inne obiekty będą wygodniejsze do odwiedzenia. Ale jako teren wędrownych wczasów rowerowych czy z namiotem okolicę warto wziąć pod uwagę.

Adamowo w gminie Kleczew w powiecie konińskim to zupełnie inna część Wielkopolski. To nie jest rejon pojezierzy, nie ma tylu lasów, za to rozwinięty jest przemysł. To w tym regionie mieści się zespół elektrowni Pątnów-Adamów-Konin wraz z kopalniami węgla brunatnego. Jadąc tam od strony Poznania w Kłodawie koło Koła mija się kopalnię soli.

Zdaniem niektórych Wielkopolska, czyli Pyrlandia jest płaska i nudna, ale oni patrzą na mapę z daleka i w niewłaściwej podziałce. To prawda, że gór i charakterystycznych wzniesień jest niewiele, ale krajobraz jest bardzo urozmaicony, jest dużo pięknie zagospodarowanych miejscowości. Takie zabytki techniczne jak wolsztyńska Parowozownia, kolejki wąskotorowe czy maszyny rolnicze w Muzeum Rolnictwa w Szreniawie nie wszędzie można spotkać. Trudno przedstawić wiele małych i większych miejscowości, położonych blisko siebie, zadbanych, a w każdej jest coś ciekawego. Dla wielu Wielkopolska kończy się na Poznaniu i Szlaku Piastowskim. Pozostałe kierunki też warto zobaczyć.

Mapa Adamowo