Solina - Co warto zobaczyć Solina

Solina to wyjątkowe letnisko, na terenie którego udanym wypoczynkiem nacieszą się zarówno fani górskich wędrówek, jak i ci, którzy preferują sporty wodne. Jakimi atrakcjami mogą nas tu oczarować Bieszczady? Dla kogo urlop w tym rejonie może się okazać idealną propozycją?

Solina w pigułce: co warto wiedzieć o tej miejscowości?

Solina nie bez powodu cieszy się tak wielkim zainteresowaniem. Świetnie rozwinięta baza noclegowa, malownicza sceneria oraz bliskość dwóch jezior: Solińskiego i Myczkowskiego – oto atrakcje, które skutecznie przyciągają tu turystów z odległych zakątków Polski. Solina jest jednocześnie atrakcyjnym miejscem dla tych, których fascynuje historia i którzy w czasie wycieczki w Bieszczady chcą w przyjemny i ciekawy sposób poszerzyć swą wiedzę na temat tej części kraju. Czym może ich zaskoczyć Solina? Przede wszystkim swą przeszłością. Dzieje tej miejscowości sięgają czasów średniowiecza i wiążą się z losami Kmitów. To oni w XV wieku założyli nad Sanem osadę, która z czasem stała się jednym z najpopularniejszych kurortów w polskich górach. Skąd nazwa miejscowości? Wywodzi się ona od słonych źródeł, na których brak w najbliższej okolicy nie można narzekać.

Czym przyciąga Solina?

Współczesna Solina to popularne letnisko, którego wielkim walorem jest położenie nad Jeziorem Solińskim – największym zbiornikiem wodnym, jakim mogą się pochwalić Bieszczady. Ważną role w lokalnym krajobrazie spełnia też drugi zbiornik wyrównawczy, znany jako Jezioro Myczkowskie. Ciekawa jest historia tworzenia tutejszych zbiorników wodnych oraz budowy tam, dzięki którym wody Sanu zostały spiętrzone. O czym warto pamiętać? O tym, że już w latach międzywojennych rozpoczęła się budowa zapory w Myczkowcach. W pracach tych brał udział m. in. prof. Karol Pomianowski – wybitny naukowiec, uznawany za pioniera hydroenergetyki w Polsce. Prace te nie zostały ukończone ze względu na przeszkody finansowe, które pojawiły się w ich trakcie. W latach 30-tych XX wieku podjęto kolejną próbę stworzenia zbiornika, tym razem w Solinie. I w tym przypadku prac nie dokończono, przy czym główną przeszkodą stał się wybuch II wojny światowej. W efekcie zapora na Sanie i sztuczne zbiorniki powstały dopiero w latach 60-tych XX wieku. Skutkiem ich utworzenia było powstanie popularnych letnisk, takich jak Solina, Myczkowce oraz Polańczyk.


Dobre warunki to wypoczynku sprawiły, że Solina stała się dla wielu z nas wymarzonym miejscem na wczasy. Są i tacy, dla których ważnym celem wycieczki jest tutejsza zapora. Nic w tym dziwnego –może ona zrobić ogromne wrażenie na wszystkich turystach, a spacer po jej koronie każdemu dostarczy niezapomnianych wrażeń. Jej długość to 664 metry, z kolei wysokość to 82 metry. Zbiornik, który powstał dzięki budowie tej zapory, zajmuje z kolei powierzchnię 2200 ha, a jego głębokość dochodzi nawet do 60 metrów. W samej zaporze działa elektrownia szczytowo-pompowa, dzięki której wody Sanu są dodatkowo wykorzystywane do produkcji energii.

Wypoczynek nad wodami Jeziora Solińskiego może każdemu z nas dostarczyć niezapomnianych wrażeń. Piękne widoki, dobrze rozwinięta baza noclegowa oraz ciekawa oferta wypoczynku- oto czynniki, dzięki którym turystyka w tym rejonie rozwija się coraz lepiej.

Mapa Solina

Galeria zdjęć Solina

Zobacz zdjęcia uczestników konkursu foto w serwisie e-nocleg.pl