Przewodnik Solina

Solina jest jednym z tych polskich miast, o którym słyszał zapewne każdy. Miejscowość ta popularna jest chociażby ze znanej polskiej piosenki „Zielona wzgórza nad Soliną”. Nazwa tej miejscowości pochodzi o nazywa jeziora Solińskiego. (na dnie obecnego tam zbiornika wodnego znajdują się pozostałości po dawnej wsi Solina) Solina przyciąga do siebie zarówno ze względu na walory przyrodnicze jak i inne atrakcje turystyczne. Gdzie więc dokładnie znajduje się to miasto, jakie jest oraz z czego słynie?

Solina zlokalizowana jest w województwie podkarpackim, a konkretniej w jego południowo-wschodniej części. Największy walor przyrodniczy, który wyróżnia i stanowi niewątpliwie zaletę tego miasta, jest górskie pasmo Bieszczady. Tak usytuowana Solina stwarza turyście naprawdę wiele możliwości. Spędzany tutaj urlop to niesamowity kontakt z naturą, które wraz z innymi elementami stanowią tu naprawdę malownicze krajobrazy. Obecność wspaniałej przyrody potwierdza znajdujący się tam Wschodniobeskidzki Obszar Chronionego Krajobrazu, który zajmuje około 80% powierzchni całego miasta. Solina to także dwa wspaniałe jeziora: Myczkowickie oraz jezioro Solińskie. Te dwa zbiorniki wodne sprawiają, że okolice te są jeszcze bardziej urokliwe. Woda nie kończy się jednak w Solinie na jeziorach. To także całe mnóstwo mniejszych i większych rzek, strumyków i górskich potoków. Stwarzają ponadto wiele kolejnych alternatyw spędzenia wolnego czasu i wypoczynku. Tereny Soliny cechują się sporym zalesieniem, a jego bogactwo gatunków zarówno flory, jak i fauny potrafi zaskoczyć. Ze względu na swoje ukształtowanie terenu, Solina stwarza bardzo dobre warunku dla wszystkich miłośników pieszych wycieczek.

Bieszczady to zarówno niższe jak i bardzo wysokie partie górskie, a to z pewnością stanowi dużą zaletę tego miejsca, gdyż zarówno początkujący jak i nieco bardziej zaawansowani turyści znajdą odpowiednią dla siebie trasę. Okolica Soliny jak i samo miasto pozbawione jest dużych, przemysłowych obiektów, które są zwykle powodem miejskiego charakteru, od którego tak często staramy się uciec. Ze względu na duże zainteresowanie Soliną ze strony turystów, w mieście tym bardzo dobrze rozwinięta została baza noclegowa a także inne usługi wiążące się z gospodarką turystyczną (np. restauracyjne). W Solinie szczególnie dużo ofert noclegowych proponuje agroturystyka, która bez wątpienia podkreśla klimat i charakter tego miasta. To, co szczególne w Solinie, to fakt, że wypoczywać można tam przez cały rok.

Niezależnie od sezonu i pogody, miasto oferuje naprawdę wiele. Będąc w Solinie obiektem obowiązkowym do zobaczenia jest z pewnością wybudowana w latach siedemdziesiątych zapora wodna, która jest ciekawym przykładem budowli hydrotechnicznych. Przy niegdyś działającej dyspozytorni „dźwigu angielskiego” znajduje się obecnie widokowa platforma, która stanowi kolejną atrakcję turystyczną w Solinie. Kolejnym miejscem, w którego podziwiać można krajobrazy i malownicze widoki, jakie zapewnia Solina, jest platforma widokowa, która zlokalizowana jest na stoku górskiego masywu - Jawora.

Mapa Solina

Galeria zdjęć Solina

Zobacz zdjęcia uczestników konkursu foto w serwisie e-nocleg.pl