Wzgórze Winne

Zielona Góra nadal słynie z uprawy winorośli. Obecnie jest najbardziej na północ wysuniętym miejscem w Europie, gdzie winorośl uprawia się do celów produkcyjnych. Dawniej wszystkie wzgórza okalające miasto pokrywały winorośle. Wino produkowano tu w dużych ilościach i zaopatrywano, głównie rynek niemiecki. Jest to o tyle zrozumiałe, że te tereny przez kilka stuleci były integralną częścią Niemiec. Dziś mieszkańcy Zielonej Góry nie tylko winem się zajmują, opuszczone przez winiarzy wzgórza porosły lasy, a produkcja wina przetrwała tylko w szczątkowej formie. Obecnie próbuje się rozpropagować winną tradycję, nie tyle wśród mieszkańców, bo tam ona przetrwała, ale przede wszystkim do kosztowania rodzimego wina zachęca się turystów. Ważnym elementem winnej promocji w Zielonej Górze jest jedno ze wzgórz zwane Wzgórzem Winnym to bardzo ciekawe miejsce w Zielonej Górze, zarówno pod względem przyrodniczym i rekreacyjnym. Wzgórze Winne to najczęstsze miejsce spotkań i wypoczynku Zielonogórzan oraz odwiedzających miasto licznych turystów. Na jego płaszczyźnie usytuowano okazałą palmiarnię, w której odwiedzający znajdą ciekawe okazy roślin z różnych stron świata, a także różne odmiany winnych szczepów, zarówno z Zielonej Góry, jak i z innych części Europy.

Obecnie Wzgórze stanowi integralną część lubuskiego winnego szlaku. Spacerowicze znajdą tu okazy winorośli, które dawniej masowo porastały wszystkie pobliskie wzgórza i były pokaźnym źródłem dochodu miejscowej ludności, przechodząc winny szlak dowiemy się o dawnych winiarskich tradycjach, dawnym sposobie produkcji wina i jego przechowywania oraz produkcji miodu (również pitnego, który po winie, był drugą specjalnością miejscowej ludności. Na winnym szlaku możemy skosztować zarówno miejscowego wina z różnych szczepów, jak i miodu. Winnic jest wiele, więc turyści o słabszej głowie powinni zachować ostrożność. Winny szlak znajduje się również poza Zieloną Górą, dlatego w trakcie zwiedzania możemy poznać przyległe do miasta osady, również słynące z produkcji znakomitego wina.

Z innych atrakcji zwiedzimy winnicę wraz z pałacem w Equus, muzeum etnograficzne w Ochli, Skansen pszczelarski w Pszczewie, a także zakupimy miejscowe wino w specjalnych sklepach. Poza tym Winne Wzgórze zdobi okazała fontanna. Masywny monument kształtem przypomina kulę ziemską na tle panoramy miasta, którą wspiera pięć kamiennych szpinaków. Wieczorem bryła jest podświetlona, co czyni ją jeszcze okazalszą i piękniejszą. Na wzgórzu jest wiele miejsc spacerowych, ławeczek i ścieżki rowerowe. Dzięki temu są to doskonałe tereny do wypoczynku. Zmęczeni mogą przysiąść na ławce i ochłodzić się przy fontannie, natomiast osoby bardziej aktywne mają warunki do biegania i spacerów. Ze wzgórza, przy ładnej pogodzie, doskonale widać panoramę całej Zielonej Góry i przylegających do miasta zielonych terenów. Doskonale utrzymane alejki, bujna roślinność, a także pobliska palmiarnia tworzą spójną całość i w letni, słoneczny dzień napawają optymistycznie do życia.

Galeria zdjęć Zielona Góra

Zobacz zdjęcia uczestników konkursu foto w serwisie e-nocleg.pl

Przewodnik Zielona Góra

Na Ziemi Lubuskiej położone jest bardzo ciekawe miasto, nowoczesne, pełne szkół, kin, teatrów, przy tym z wieloma atrakcjami wartymi obejrzenia. Miasto to nazywa się Zielona Góra , które...