Opera Leśna w Sopocie

To jedno z bardziej znanych miejsc w Sopocie. Kto z nas nie słyszał o słynnych sopockich festiwalach, które odbywają się właśnie w Operze Leśnej. To niezwykłe miejsce zostało otwarte w 1909 roku. Umiejscowione jest w niezwykle pięknej okolicy, wśród drzew Lasów Oliwskich. Co niezwykle ważne dla tego typu obiektów Opera Leśna posiada świetną akustykę. Odbywają się tam nie tylko festiwale, ale także liczne koncerty. Na widowni może zasiąść około 4400 widzów. To miejsce gościło wielu znanych polskich artystów.

Historia tego miejsca sięga pierwszych lat XX wieku. Jak podają źródła to właśnie wtedy spacerujący po trójmiejskich lasach kapelmistrz  gdańskiego teatru Paul Walther Schaffer  dotarł do urokliwej polany, która otoczona było zboczami i o dziwo posiadała niesamowitą akustykę. Miejsce to stało się fundamentem do realizacji jego wcześniejszych planów utworzenia sceny na wolnym powietrzu. Mimo aprobaty ówczesnego burmistrza, pomysł Schaffera nie spotkał się z uznaniem Rady Miasta, która w swych planach miała budowę Domu Zdrojowego na tamtym terenie. Jednak upór i determinacja burmistrza Maxa Woldmennna doprowadziły do tego, że Rada Miejska zdecydowała się w końcu przekazać skromną kwotę na budowę Sceny Leśnej, która została rozpoczęta w kwietniu.

Wykonanie Sceny zlecono miejskiemu architektowi Paulowi Puchmullerowi. Budowa obiektu trwała 4 miesiące. W pierwszych dniach sierpnia gotowa była przyjąć pierwszych widzów.

Pierwszym przedstawieniem jakie zostało wystawione na deskach Sceny Leśnej był: "Obóz nocny w Grenadzie" Conradina Kreutzera. Co ciekawe przedstawienie cieszyło się tak dużym zainteresowaniem wśród widzów, że dochód ze sprzedaży biletów pokrył zarówno pensje dla wykonawców obiektu jak i koszty jego urządzenia. Rok po uroczystym otwarciu Opery Leśnej na jej deskach wystawiono dwie opery. Otwarcie obiektu okazało się niesamowitym sukcesem, zarówno dla jej głównego inicjatora jej powstania jak i dla całego miasta.

Na początku lat 20-tych kierownictwo i opiekę nad operą przejął Herman Metz. Był to czas kiedy na scenie wystawiano wspaniałe przedstawienia między innymi Wagnera, które cieszyły się sporą popularnością wśród widzów jak i wśród krytyków zwłaszcza niemieckich. Wartym uwagi faktem jest to, że przedstawienia w Sopocie cieszyły się międzynarodową sławą, przybywali by je obejrzeć widzowie z całej Europy, a także i Ameryki. Sporą ciekawostką może być fakt, że w czasie gdy władzę w Niemczech objął Adolf  Hitler, wzrosło znacząco dofinansowanie Opery Leśnej przez rzeszę. Środki te przeznaczone były głównie na wystawianie twórczości Wagnera. Ostatnie przedstawienia odbyły się w 1942 roku, były to : „Zygfryd” i „Śpiewacy”.  Na trzy lata zawieszono funkcjonowanie Opery Leśnej, która w tym czasie stała się miejscem na przechowywanie ławek z sopockich szkół, które były w czasie wojny przekształcane na szpitale polowe.

Po wojnie wznowiono działanie Opery Leśnej, lecz różne imprezy organizowano tam tylko od czasu do czasu, nie była to działalność na taką skalę na jak w czasach przedwojennych. Dopiero początek lat 60-tych wraz z rozpoczęciem Międzynarodowego Festiwalu Piosenki dał początek wzmożonej aktywności Opery.

Obecnie na deskach Opery Leśnej można podziwiać co roku dwa festiwale: festiwal TOP Tredny oraz Sopot Festiwal.

Galeria zdjęć Sopot

Zobacz zdjęcia uczestników konkursu foto w serwisie e-nocleg.pl

Przewodnik Sopot

Wcale niemało jest miejscowości w naszym kraju, które cieszą się dużym uznaniem, renomą i popularnością. Są takie miejsca, do których wraca się co rok, mimo tego, że znamy je już na pamięć....