Przewodnik Pasym

          Pasym to niewielkie, bo liczące około 2,5 tysiąca mieszkańców miasto w województwie warmińsko – mazurskim, położone na Pojezierzu Olsztyńskim. Znajduje się między trzema jeziorami: Kalwą, Leleskim i Gromskim.

          Miasto, do 1945 roku znane jako Passenheim, założone zostało przez komtura elbląskiego, Zygfryda von Passenheima w 1386 roku. To od jego nazwiska pochodzi nazwa miasta. Równocześnie z założeniem Pasym uzyskał prawa miejskie, jednak utracił je po II wojnie światowej, w wyniku zniszczeń. Ponowne nadanie odbyło się dopiero w 1997 roku. W XVIII wieku Pasym nawiedziła potężna epidemia dżumy, szalejąca w latach 1709 – 1711. W lutym 1807 roku przez kilka dni stacjonował tu sam Napoleon wraz z 60 tys. armią. Kwatera Napoleona mieściła się wówczas na plebanii. Od początku XX wieku aż do roku 1945 Pasym znany był głownie jako ośrodek sportów wodnych i zimowych oraz jako miejscowość turystyczna. W okolicy funkcjonowała czynna linia kolejowa, mała skocznia narciarska z wyciągiem krzesełkowym, przystanią wodną i liczne kawiarnie.
Od drugiej połowy lat siedemdziesiątych Pasym ponownie stał się ośrodkiem turystycznym.

Do licznych zabytków, chętnie odwiedzanych przez przybywających do Pasymia turystów, z pewnością można zaliczyć:
·    Późnogotycki kościół z końca XV wieku, kilkukrotnie odbudowywany wskutek zniszczeń spowodowanych pożarami i działaniami wojennymi na terenie miasta. W jego bogatym wnętrzu znajdują się: zabytkowy ołtarz główny manierystyczny z 1673 roku, płaskorzeźba Trójcy Świętej, trzy płyty nagrobne z XVII wieku, świecznik w kształcie głowy jelenia z 1608 roku oraz organy z XVIII wieku. Ponadto do kościoła przynależy pochodząca z 1770 roku wieża z barokowym hełmem.
·    Wybudowany w 1876 roku w miejscu dawnego, powstałego w 1350 roku zamku, neogotycki kościół pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa. Zamek został przejęty przez władze miejskie w 1615 i przeznaczony do rozbiórki. Do dziś nie zachowały się żadne namacalne ślady jego istnienia.
·    Zbudowany w latach 1854 – 1855 ratusz, powstały na miejscu wcześniejszego, spalonego w 1583 roku. Ratusz wzorowany jest na wyglądzie zamku w Babelsbergu.
·    Zespół młyński, w skład którego wchodzi młynarzówka z 1903 roku oraz rozbudowany w 1921 roku młyn ze spichlerzem.
Ponadto do atrakcji miasta zaliczyć można ulokowaną w parku miejskim wieżę ciśnień z 1910 - 1911 roku i liczne zabudowy miejskie z okolic XIX i XX wieku.

          Pasym, jako miejscowość związana z turystyką, oferuje swoim gościom liczne związane z przebywaniem na łonie natury atrakcje. Trasy piesze oraz rowerowe i możliwość korzystania ze sprzętu wodnego co roku przyciągają liczne rzesze zwolenników aktywnego wypoczynku. Należy także wspomnieć, że w Pasymiu swój raj odnajdują wielbiciele wędkarstwa.
Bliskie sąsiedztwo mazurskich jezior sprawia, że odpoczynek znajdują tu liczni wielbiciele sportów wodnych, w tym żeglarstwa, nart wodnych czy także nurkowania.
W Pasymiu organizowane są liczne lokalne wydarzenia kulturalne i rozrywkowe, w tym m.in. popularny wśród mieszkańców Pasymski Dzień Rodziny.

Mapa Pasym