Przewodnik Ostróda

          Ostróda to liczące obecnie około 35 tysięcy mieszkańców miasto znajdujące się w województwie warmińsko-mazurskim, leżące nad liczącym około 880 ha powierzchni Jeziorem Drwęckim. W okolicy znajduje się ich piętnaście. Z tego powodu dawniej Ostródę nazywano Perłą Mazur.
          Historia miasta sięga XIII wieku, gdy Ostróda została założona w pobliżu zamku krzyżackiego, na terenie ówczesnej Pomezanii (obejmującej dzisiejsze tereny miast takich jak: Malbork, Kwidzyn czy Iława). Prawa miejskie Ostróda uzyskała już w 1329 roku. Po słynnej bitwie pod Grunwaldem w 1410 roku, rycerz Mikołaj z Durąga zajął miasto i zamek dla króla Władysława Jagiełły. Od tego czasu pozostawała pod władaniem polskich królów, a w czasie od 21 lutego do 1 kwietnia 1807 roku na zamku mieszkał sam cesarz Napoleon Bonaparte. Podobnie jak większość polskich miast, w czasie II wojny światowej została w większej części zniszczona.

Do bardzo licznych atrakcji Ostródy i okolic zaliczyć z pewnością należy:
·    układ urbanistyczny miasta lokowanego ok. 1270 roku;
·    pochodzący z XIV wieku gotycki Kościół św. Dominika Savio, całkowicie spalony w 1945 roku przez armię sowiecką, a następnie odbudowany w 1981 roku;
·    pochodzący z XIV wieku, a odbudowany w roku 1977 zamek pokrzyżacki, będący dawniej siedzibą komturstwa krzyżackiego;
·    cmentarz Polska Górka z grobami pochodzącymi z I połowy XIX wieku. Pochowany jest tu m.in pastor Gustaw Gizewiusz, polski poseł do Parlamentu Niemieckiego w 1848 roku.

Do pozostałych zabytków należą: budynek liceum ogólnokształcącego z 1907 roku, a także liczne kamienice i wieża ciśnień pochodzące z przełomu XIX i XX wieku.

          Licznie przybywający do Ostródy turyści mogą liczyć także na korzystanie z dóbr natury, w tym licznych szlaków pieszych i rowerowych, które przebiegają zarówno przez same miasto jak i jego malownicze okolice. Wielbicieli sportów wodnych z pewnością przyciągnie fakt, iż przez miasto przepływa rzeka Drwęca, przez którą prowadzi kilka szlaków kajakowych, w zależności od stopnia zaawansowania uczestnika.
Również rozgałęziony system żeglugowy Kanału Ostródzko – Elbląskiego (choć trwa spór co do właściwości stosowanej nazwy) jest dodatkową atrakcją, świadczącą o urokliwości tego miejsca. Warto wspomnieć, że kanał został zaprojektowany przez holenderskiego inżyniera Georga Jakoba Steenke, a wybudowano go w latach 1848 - 1872.

          Od 2001 roku w Ostródzie odbywa się Ostróda Reggae Festival. Ta cykliczna impreza jest swoistą kontynuacją organizowanego już w latach 80-tych przeglądu Ost-rock. Ost-Rock od początków odbywał sie w ostatni weekend sierpnia na terenie zamku krzyżackiego. Rokrocznie przyciąga tysiące fanów muzyki reggae, w tym wielbicieli zespołów i wokalistów takich jak: Vavamuffin, Maleo Reggae Rockers, Sidney Polak czy Indios Bravos. Inicjatorami reaktywowanej imprezy są Artur "Many" Munje, szef ostródzkiego biura promocji miasta oraz Piotr "Piter" Kolaj z agencji Positive Music Promotion. Istotnym faktem jest, że główny sponsor imprezy to Komisja ds. profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych.

Mapa Ostróda