Przewodnik Nieporęt

W pobliżu stolicy w odległości 25km znaleźć można przepiękną miejscowość wypoczynkowo – rekreacyjną Nieporęt, której położenie nad Zalewem Zegrzyńskim gwarantuje wspaniałe i niezapomniane chwile spędzone wśród natury i wody. W rejonie Zalewu Zegrzyńskiego obfitego w liczne leśne kompleksy i tereny zielone będące pozostałością Puszczy Białej zatracić się można w hobbystycznym zbieraniu grzybów. Pamiętać należy jednak, że wymagana jest znajomość tych obszarów, aby nie doszło do zagubienia. W wyniku prowadzonych prac wykopaliskowych ustalono, iż w Nieporęcie znajdowały się zabudowania myśliwskie Wazów. Wśród wykopalisk znalazły się m.in. ceramika, metale, kości zwierząt, kafle, szkło. Dalsze badania i analizy archeologiczne pomogą ustalić ich dokładne pochodzenie oraz sposób użytkowania.

Nieporęt zachęca i stwarza idealne warunki do żeglowania, grzybobrania, wycieczek rowerowych czy pieszych. Wśród wielu atrakcji, z jakich można korzystać w gminie Nieporęt liczne z nich znajdują się w okolicy. Najatrakcyjniejsze to:

  • Port jachtowy Nieporęt nad Zalewem Zegrzyńskim z pełną i funkcjonalną infrastruktura portową na ponad 200 jachtów. Dla wczasowiczów dostępna jest piękna i funkcjonalnie urządzona plaża zapewniająca idealne warunki do kąpieli wodnych i słonecznych. Są też boiska do siatkówki plażowej i badmintona z możliwością wypożyczenia sprzętu na miejscu.
  • Park Linowy Radocha – proponujący aktywny wypoczynek dla całej rodziny, przygotowano trzy trasy o różnych stopniach trudności, każdy odwiedzający znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.
  • Kościół Parafialny Jana II Kazimierza z lat 1651 – 1696 ufundowany przez króla.
  • Pałac w Jabłonnej, powstały w XVI wieku, a pełniący funkcję letniego dworu biskupów.  Uroku temu miejscu nadaje usytuowanie w malowniczym parku krajobrazowym z pięknymi i dobrze zachowanymi oficynami oraz kilkoma pawilonami – altanka chińska, łuk triumfalny, oranżeria. Właścicielem pałacu jest Polska Akademia Nauk.
  • Serock – najstarszy gród mazowiecki, o którym wzmianki pochodzą z XI wieku. Udostępnione dla turystów są szlaki turystyczne, które oferują bogatą propozycję atrakcyjnych miejsc i zabytków. Znajdziemy tu rezerwat przyrody „Zegrze” z dominującym borem mieszanym, 100 – 190 letni drzewostan, zamieszkany m.in. przez sarny, lisy, dziki, nietoperze, dziki.  Ponadto warte odwiedzenia są; obserwatorium astronomiczne w Borowej Górze, „Wąwóz Szaniawskiego” – rezerwat w Jadwisinie z licznymi pomnikami przyrody o powierzchni ok. 12ha. Rezerwat charakteryzuje się urozmaicona rzeźbą terenu, której struktura związana jest z procesami erozyjnymi Narwi oraz jej dopływów, dawny zajazd pocztowy w Serocku
  • Udając się trasą szlaków turystycznych (szlak pułtuski i narwiańsko – ostrołęcki) podziwiać możemy kolejne atrakcje regionu i przyrody.  Mijane są forty w Zegrzu, zespół klasztorny, zespół dworsko – parkowy, liczne pomniki przyrody.
  • Pałac neobarokowy w Zatorach, z końca XVIII wieku. Pierwotnie będący jednak budowlą obronną.  Pałac usytuowany jest w pięknym parku krajobrazowym, nad rzeką Skawą nie jest obecnie udostępniony dla zwiedzających.

Mapa Nieporęt