Zabytkowe obiekty i placówki muzealne

Do rozwoju Nałęczowa wiele wniósł Jan Koszczyc Witkiewicz, bratanek Stanisława Witkiewicza, twórcy stylu zakopiańskiego w architekturze i stryjeczny brat Stanisława Ignacego Witkiewicza – Witkacego. Witkiewicz przybył do Nałęczowa w 1905, aby zaprojektować i wybudować chatę – pracownię dla Stefana Żeromskiego. Tu poznał pasierbicę Żeromskiego, córkę Oktawii Żeromskiej Henrykę, z którą się ożenił. W 1918 Jan Koszczyc Witkiewicz założył Szkołę Rzemiosł Budowlanych, którą po roku przeniósł do Kazimierza Dolnego.
Pałac Małachowskich w Nałęczowie

Na miejscowym cmentarzu pochowana jest pisarka Ewa Szelburg-Zarembina, światowej sławy malarz, grafik i ilustrator książek – Michał Elwiro Andriolli. W pobliżu parku kilkanaście interesujących willi, w stylu szwajcarskim i secesyjnym oraz obiektów w stylu zakopiańskim, m.in. kaplica pod wezwaniem św. Karola Boromeusza i muzeum Żeromskiego. W Nałęczowie mieszkał Gracjan Chmielewski (1840–17 maja 1930) powstaniec 1863 r., kawaler Orderu Virtuti Militari, polski botanik.


Źródło: wikipedia

Galeria zdjęć Nałęczów

Zobacz zdjęcia uczestników konkursu foto w serwisie e-nocleg.pl

Przewodnik Nałęczów

Nałęczów to miasto uzdrowiskowe leżące w województwie lubelskim . Historia miejscowości zaczęła się na przełomie VIII i IX w. W średniowieczu na osady zdarzały się często, więc założyciele osad...