Przewodnik Lesko

Województwo podkarpackie okazuje się być szczególne atrakcyjne turystyczne. Fakt, iż region ten stał się miejscem przebywania wielu urlopowiczów, związany jest z naturalnym pięknem, jakiego z pewnością w sporej dawce można tam uraczyć. Lesko i jego niepowtarzalny charakter tworzone jest przede wszystkim przez dwa komponenty środowiska naturalnego- pasmo gór Sanocko-Turczańskic oraz rzekę San, w obrębie której jest zlokalizowane. Oprócz wielu alternatyw aktywnego wypoczynku- chociażby piesze wędrówki bądź też rowerowa wycieczki, na terenie Leska znajdują się pewne obiekty, których zwiedzenie jest niemalże obowiązkowe.

Kierując się w stronę doliny Sanu dojdziemy do pewnego urokliwego miejsca, w którym wznoszą się mury pewnego późnogotyckiego zamku. W miejscu obecnego zamku znajdował się niegdyś mały, drewniany zameczek, jednak w roku 1538 rozpoczęto budowę nowego, co związane było z przeprowadzką i opuszczeniem posiadłości przez jej właścicieli pochodzących z rodu Kmitów. Tak wybudowany zamek trafiał z czasem w ręce innych właścicieli, a dziś jest obiektem, którego mury opowiadają o tej historii. Będąc w Lesku warto także wybrać się do pewnej galerii sztuki, która utworzona została w budynku będącym kiedyś synagogą. Ta sakralna budowla została wzniesiona pod koniec XVI wieku, a w wyniku zniszczeń, które spowodowane były działaniami zbrojnymi podczas II wojny światowej, utraciła pełnione wcześniej funkcje.

Charakterystyczną budowlą sakralną na terenie Leska jest także kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. W pobliżu świątyni znajduje się także dzwonnica, która jest elementem prezentującym barokowy styl architektoniczny. Wchodząc do środka kościoła uwagę zwraca grobowa krypta oraz umieszczone nań epitafium, dotyczące osoby Franciszka Pułaskiego (postać ta była związana z tym miastem). Warto także odwiedzić leski rynek, na którym znajduje się miejski ratusz. Budowla ma dwie kondygnacje, a charakterystycznym elementem jest zegarowa wieża. Ta budowla to istny przykład architektury eklektycznej. Miejsce to nawiązuje także do zamierzchłych czasów miasta- nad frontowymi drzwiami umieszczony jest herb Leska, który funkcjonował w czasach panowania rodu Kmitów. Kolejnym ciekawym obiektem, który bezsprzecznie warto zobaczyć, jest żydowski cmentarz. Mimo iż do końca nie wiadomo na jaki dokładnie okres przypada jego powstanie, prace archeologiczne wykazały, że najstarszy, znajdujący się na jego terenie nagrobek pochodzi z 1548 roku. Cały plac kirkutu to powierzchnia około 3 hektarów, a łączna ilość znajdujących się na nim nagrobków sięga 2 tysięcy. Jako dużą atrakcję turystyczną w okolicach Leska, która nie jest związana z pracą ludzkich rąk, natomiast jest tworem jakim obdarowała to miejsce przyroda, jest kamień leski. Stanowi pomnik przyrody nieożywionej, którego materiałem budulcowym jest piaskowiec krośnieński. Znajdując się w jego pobliżu, zerkając na dziwaczny kształt i potężne rozmiary, człowiek może uświadomić sobie, jak wspaniałe twory daje nam natura.

Mapa Lesko