Pijalnia Wód Mineralnych (głowna) na deptaku

Miejsce to znajduje się w centrum Krynicy przy Bulwarach Dietla, potocznie nazywanych krynickim deptakiem. Krynica niewątpliwie słynie z dobrodziejstwa jakimi są wody mineralne. Wielu przybywających tutaj turystów jak i kuracjuszy wierzy w ich lecznicze właściwości.  Ten teren obfituje w źródła mineralne. Są to głównie szczawy wodorowęglanowe,  które leczą wiele chorób i przypadłości.

Główna pijalnia w Krynicy powstała na początku lat 70-tych XX wieku. Jest to obiekt modernistyczny. Można zasmakować tu takich wód jak Zuber, Tadeusz, Jan, Słotwinka, a także wody pochodzącej z Głównego Zdroju. Warto odwiedzić Pijalnię by rozkoszować się smakiem krynickich wód. W budynku tym znajdują się także sala koncertowa a także ogród zimowy.

Nie jest to jedyna pijalnia na terenie Krynicy. Znajduje się tam także Pijalnia Jana. Usytuowana jest w urokliwym drewnianym budynku, który ozdobiony jest ażurowym frontem. Ciekawostką jest, że nazwa tego źródła pochodzi od imienia kąpielowego, który właśnie tą wodę przynosił do picia kuracjuszom przebywającym w mieście na zabiegach borowinowych.

Odwiedzając Krynice warto zajrzeć do wybudowanej w 1808 roku pijalni Słotwinka. Pawilon ten pamięta powstanie krynickiego uzdrowiska. Niestety pijalnia czynna jest tylko w sezonie letnim.

Do 2007 roku w Krynicy istniała Pijalnia Wody Mieczysław, jednak została zamknięta. Jej wyremontowany i odnowiony budynek zamieniono na pijalnię czekolady.

Wody mineralne jakich można kosztować do woli odwiedzając krynicę to: Zdrój Słotwinka, Zdrój Główny, Zuber, Tadeusz, Jan, Mieczysław, Józef oraz Kryniczanka.

Galeria zdjęć Krynica-Zdrój

Zobacz zdjęcia uczestników konkursu foto w serwisie e-nocleg.pl

Przewodnik Krynica-Zdrój

Krynica-Zdrój to miasto w województwie małopolskim. Obok Ciechocinka , jedno z miast należących do „pereł polskich uzdrowisk”. Do 31 grudnia 2001 roku znane jako Krynica .   Historia tego...